Cestujte so svojimi hodinkami bezpečne! Tomuto sa vyhnite

by spravca

Milujete svoj imidž, ktorý vám dolaďujú aj vaše hodinky? Na dovolenke sa radi cítime sebavedome vo svojich obľúbených kúskoch. Rovnako si ich ale nechceme zničiť a to pri hodinkách platí dvojnásobne. Ak ich teda máte naozaj radi, na dovolenke si ich v týchto situáciách dáte radšej dole zo zápästia.

2

Pozor, voda! To je asi najväčšie letné nebezpečenstvo pre hodinky. Kamkoľvek idete, pokiaľ na ruke nemáte potápačské hodinky, zvažujte, či sa s nimi ponoríte pod hladinu. Obzvlášť rizikové je more – slaná voda, nestály tlak vody, teplotné rozdiely medzi vzduchom a vodou. Soľ pôsobí na hodinky agresívne, ak navyše sú zdobené kamienkami, hrozí riziko poškodenia. So slanou vodou a vôbec s vodou všeobecne nie sú kompatibilné ani hodinky s koženými remienkami. Čo sa týka tlaku vody, ten dokáže majiteľov hodiniek poriadne zmiasť. Každý výrobca totiž dáva spolu s hodinkami pri predaji informáciu o ich vodotesnosti spolu s tabuľkou vodotesnosti. Hodnoty vodotesnosti sú medzinárodne určené, presný výklad môže byť ale vysvetľovaný rôzne. Zapamätajte si však, že v tlakovej komore, kde sa hodinky testujú, sú ideálne podmienky, ktoré v realite nikde neexistujú. To znamená, že hodinky, ktoré znesú tlak vody aký vzniká pri 100 metroch pod hladinou, myslí sa tým ideálny tlak. V žiadnom prípade sa s týmito hodinkami nepotápajte do hĺbky! Reálne je tlak vody v takej hĺbke omnoho vyšší. Vaše hodinky by to nevydržali a zničili by ste si ich.

IMG_2016

Možno ste to nevedeli, ale hodinkám môže uškodiť aj horúce slnko. Stačí, ak ich následne rozhorúčené ponoríte do vody a rozťažnosťou kovu dôjde k prieniku mikročiastočiek vody dovnútra hodiniek. Prejaví sa to podobne, ako keď si hodinky nechtiac „utopíte“. Sklíčko sa zvnútra zahmlí a zrážajú sa na ňom kvapôčky vody. Prvou pomocou je nechať ich na suchom mieste vypnuté, s povytiahnutou korunkou, voda sa možno odparí. Vo väčšine prípadov to ale nepomáha a hodinky musíte dať odborne vysušiť u hodinára. Ani toto nie je dôvodom na reklamáciu – výrobca alebo predajca ľahko pomocou skúšky vodotesnosti zistí, či hodinky spĺňajú predpísanú vodotesnosť a či teda pochybil zákazník.

Netreba pripomínať, že aj okrem vody hrozia hodinkám rôzne nebezpečenstvá, napríklad pozor na korunky na nastavovanie času – to, že sú osobitnou časťou hodiniek a trčia z tela von, často spôsobuje problémy, napríklad ich zavadením o pevné teleso ich môžete vykriviť, zlomiť či vytrhnúť. Sklíčka a ich rozbitie je taktiež častým javom. Myslite na to, že aj keď máte značkové hodinky, nie sú nesmrteľné!

 

 

You may also like