Cestujte so svojimi hodinkami bezpečne! Tomuto sa vyhnite

by spravca
0 comment

Milujete svoj imidž, ktorý vám dolaďujú aj vaše hodinky? Na dovolenke sa radi cítime sebavedome vo svojich obľúbených kúskoch. Rovnako si ich ale nechceme zničiť a to pri hodinkách platí dvojnásobne. Ak ich teda máte naozaj radi, na dovolenke si ich v týchto situáciách dáte radšej dole zo zápästia.

2

Pozor, voda! To je asi najväčšie letné nebezpečenstvo pre hodinky. Kamkoľvek idete, pokiaľ na ruke nemáte potápačské hodinky, zvažujte, či sa s nimi ponoríte pod hladinu. Obzvlášť rizikové je more – slaná voda, nestály tlak vody, teplotné rozdiely medzi vzduchom a vodou. Soľ pôsobí na hodinky agresívne, ak navyše sú zdobené kamienkami, hrozí riziko poškodenia. So slanou vodou a vôbec s vodou všeobecne nie sú kompatibilné ani hodinky s koženými remienkami. Čo sa týka tlaku vody, ten dokáže majiteľov hodiniek poriadne zmiasť. Každý výrobca totiž dáva spolu s hodinkami pri predaji informáciu o ich vodotesnosti spolu s tabuľkou vodotesnosti. Hodnoty vodotesnosti sú medzinárodne určené, presný výklad môže byť ale vysvetľovaný rôzne. Zapamätajte si však, že v tlakovej komore, kde sa hodinky testujú, sú ideálne podmienky, ktoré v realite nikde neexistujú. To znamená, že hodinky, ktoré znesú tlak vody aký vzniká pri 100 metroch pod hladinou, myslí sa tým ideálny tlak. V žiadnom prípade sa s týmito hodinkami nepotápajte do hĺbky! Reálne je tlak vody v takej hĺbke omnoho vyšší. Vaše hodinky by to nevydržali a zničili by ste si ich.

IMG_2016

Možno ste to nevedeli, ale hodinkám môže uškodiť aj horúce slnko. Stačí, ak ich následne rozhorúčené ponoríte do vody a rozťažnosťou kovu dôjde k prieniku mikročiastočiek vody dovnútra hodiniek. Prejaví sa to podobne, ako keď si hodinky nechtiac „utopíte“. Sklíčko sa zvnútra zahmlí a zrážajú sa na ňom kvapôčky vody. Prvou pomocou je nechať ich na suchom mieste vypnuté, s povytiahnutou korunkou, voda sa možno odparí. Vo väčšine prípadov to ale nepomáha a hodinky musíte dať odborne vysušiť u hodinára. Ani toto nie je dôvodom na reklamáciu – výrobca alebo predajca ľahko pomocou skúšky vodotesnosti zistí, či hodinky spĺňajú predpísanú vodotesnosť a či teda pochybil zákazník.

Netreba pripomínať, že aj okrem vody hrozia hodinkám rôzne nebezpečenstvá, napríklad pozor na korunky na nastavovanie času – to, že sú osobitnou časťou hodiniek a trčia z tela von, často spôsobuje problémy, napríklad ich zavadením o pevné teleso ich môžete vykriviť, zlomiť či vytrhnúť. Sklíčka a ich rozbitie je taktiež častým javom. Myslite na to, že aj keď máte značkové hodinky, nie sú nesmrteľné!

 

 

You may also like