4 tipy, ako cestovať s bicyklom a na čo si dať pozor

4 tipy, ako cestovať s bicyklom a na čo si dať pozor

by spravca

Cestovanie s bicyklom ponúka nezameniteľný spôsob objavovania nových miest a prírodných krás. Nech už je vašou destináciou mestská džungľa alebo malebná vidiecka krajina, tento článok vám pomôže pripraviť sa na dobrodružstvo na dvoch kolesách a vychutnať si každý moment na ceste.

Prečo je cestovanie s bicyklom dobrý nápad?

Ešte predtým, než začnete premýšľať nad tým, ako sa dá cestovať s bicyklom, si môžete položiť otázku, aké má cestovanie s bicyklom vôbec výhody. Medzi tie najvýznamnejšie patrí:

  • Zdravie – Bicyklovanie je skvelým cvičením pre celé telo. Posilňuje svaly, zlepšuje kardiovaskulárne zdravie a udrží vás v dobrej fyzickej kondícií.
  • Životné prostredie – Ide o ekologickú formu dopravy, pretože neprodukuje emisie, ktoré prispievajú k znečisťovaniu ovzdušia.
  • Financie – Bicyklovanie je pomerne lacný spôsob prepravy. Je oveľa menej nákladné v porovnaní s automobilovou dopravou, pretože nie je potrebné platiť za palivo, parkovanie a údržbu vozidla.
  • Psychické zdravie – Cyklistika môže mať pozitívny vplyv na psychické zdravie. Jazda na bicykli môže pomôcť znižovať stres, zlepšovať náladu a posilňovať mentálnu pohodu.
  • Flexibilita a rýchlosť -– Bicyklovanie môže byť efektívnym spôsobom pohybu v mestských oblastiach, umožňuje rýchlu a flexibilnú prepravu, najmä po cyklistických chodníkoch.

Na čo si dať pri cestovaní s bicyklom pozor?

Pri cestovaní s bicyklom istotne narazíte aj na zložitejšie situácie, ktorým by ste sa mali snažiť predísť. Tu je niekoľko dôležitých vecí, na ktoré by ste si mali dať obzvlášť pozor, aby ste sa vyhli najbežnejším rizikám:

  • Bezpečnostné vybavenie – Vždy si skontrolujte, či máte na bicykli správne bezpečnostné vybavenie. Patria sem cyklistická prilba, odrazky, svetlá a zrkadlá. Tieto veci vám pomôžu byť lepšie viditeľní v premávke a znižovať riziko nehôd. V prípade, že prevážate bicykel autom, nezabudnite ani na strešný nosič.
  • Vhodný bicykel – Uistite sa, že máte bicykel správnej veľkosti, aby ste mohli pohodlne sedieť a ovládať ho. Nesprávna veľkosť môže spôsobiť bolesti v chrbte, krku a iných častiach tela. Taktiež je dôležité mať typ bicykla vhodný, na konkrétnu trasu. Do hôr patrí horský bicykel a do mesta zasa mestský.
  • Správna údržba bicykla – Pred cestou skontrolujte stav bicykla. Zistite, či sú brzdy funkčné, či je reťaz v dobrej kondícii a či sú pneumatiky dostatočne nafúkané.
  • Dopravné predpisy – Dodržujte pravidlá cestnej premávky a dávajte pozor na ostatných účastníkov. Berte do úvahy miestne predpisy týkajúce sa cyklistiky. Zákony a predpisy sa môžu aj v krajinách EÚ mierne líšiť.
  • Zabezpečenie bicykla – Keď opúšťate bicykel, zabezpečte ho správne pomocou zámku. To vám pomôže chrániť váš bicykel pred krádežou.

Tipy na cesty

1.   Preprava bicykla

Cestovanie s bicyklom môže prebiehať po celý čas na ňom, alebo môže nastať situácia, kedy budete musieť využiť aj iný dopravný prostriedok. Ako teda správne prepraviť bicykel?

Preprava bicykla autom

Bicykel môžete prepravovať v aute, na aute alebo aj za autom. Ak ste sa rozhodli strčiť bicykel do interiéru auta, mali by ste vedieť, že, aj keď ide o najjednoduchší spôsob, je aj najmenej odporúčaný. Je dôležité zohľadniť dostatok priestoru v aute, počet pasažierov aj dostatočné upevnenie bicykla.

Asi najbežnejším spôsobom je preprava bicykla na streche auta. Nosič na bicykle musí byť dostatočne pripevnený, aby neprišlo k žiadnej nebezpečnej situácii. Myslite tiež na to, že na vyloženie bicykla na strechu bude potrebná určitá fyzická sila a hmotnosť bicykla spôsobí posunutie ťažiska celého vozidla. Jazdné vlastnosti auta sa teda mierne zmenia.

Poslednou možnosťou je držiak na piatych dverách alebo ťažné zariadenie. Nevýhodou je, že sa pri tomto spôsobe prepravy dostanete do kufra až po zložení bicyklov. Nepríde však k zmene jazdných vlastností auta a bicykel vám nebude zaberať priestor v interiéri.

TIP: Pri preprave bicykla v aute v zahraničí sa nezabudnite oboznámiť so zákonmi a predpismi danej krajiny.

Preprava bicykla vlakom

Podmienky prepravy bicykla vlakom sa líšia v závislosti od jednotlivých vlakových spoločností. Na Slovensku vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko túto možnosť poskytujú takmer vo všetkých vlakoch, u vlakov spoločnosti Regiojet sa s touto službou stretnete skôr výnimočne.

Preprava bicykla autobusom

Cena aj podmienky prepravy bicykla autobusom sa líšia podľa toho, či sa jedná o MHD alebo diaľkovú autobusovú dopravu a samozrejme od spoločnosti. Podmienky prepravy by ste mali nájsť v prepravnom poriadku autobusovej dopravy konkrétneho mesta alebo u daného súkromného prepravcu.

TIP: Cestovanie prináša úžasné zážitky, ale aj riziká a nepredvídateľné situácie. Viete, ako sa pripraviť na cestovanie lietadlom bez stresu?

2.   Vhodná výstroj

Na cesty si nezabudnite zbaliť ani vhodnú výstroj, ktorá vás ochráni pred poveternostnými podmienkami. V závislosti od počasia si vezmite oblečenie, ktoré vás ochráni pred dažďom, vetrom alebo chladom. Rovnako dôležité je nosiť slnečné okuliare a krém na opaľovanie v prípade slnečného počasia.

3.   Navigácia

Ak sa vydáte na dlhšiu cestu, overte si, že máte správne mapy alebo navigačné pomôcky, ktoré vás usmernia a zabezpečia, že nezablúdite. Vďaka aplikáciám, blogom a webovým stránkam zameraným na cyklovýlety si môžete vybrať tú najvhodnejšiu trasu zodpovedajúcu vašim schopnostiam

4.   Hydratácia a výživa

Počas vašej cesty myslite na pitný režim a pripravte si dostatok vody. Rovnako si vezmite malé občerstvenie alebo energetické tyčinky, aby ste si udržali energiu aj počas dlhšieho a náročnejšieho výkonu.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s: Natália Várošová, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov

 

 

 

You may also like