Ako sa úspešne zbaliť na dovolenku autom?

Ako sa úspešne zbaliť na dovolenku autom?

by spravca

Dovolenka autom je v posledných rokoch veľmi obľúbeným spôsobom cestovania. Vďaka autu nie ste obmedzovaní časom a ani tým, čo si na cestu zbaliť. Cestovanie vlastným vozidlom nabáda k tomu, aby ste zbalili naozaj veľa vecí. Niektorí ľudia to tak preženú, že im nezostane miesto na sedenie. Poradíme vám, ako sa úspešne zbaliť na dovolenku autom a užiť si komfort jazdy.

Všetko je o plánovaní a organizácii

Pred začatím balenia si vytvorte zoznam všetkých vecí, ktoré si chcete vziať so sebou. To vám pomôže uistiť sa, že nezabudnete na nič dôležité a zároveň efektívne využijete priestor v aute. Roztrieďte si veci do kategórií, napríklad oblečenie, toaletné potreby, elektronika, jedlo a nápoje, zábava pre deti atď. Triedenie uľahčí hľadanie vecí v aute a zabráni neporiadku. Pri balení zvážte veľkosť a váhu vecí. Snažte sa zbaliť čo najviac kompaktných a ľahkých vecí, aby ste ušetrili miesto a znížili spotrebu paliva.

Počas plánovania balenia nezabudnite preveriť stav vozidla. Najdôležitejšie sú letné pneumatiky, prevádzkové kvapaliny, brzdový systém a svetlomety. Ideálne je, keď necháte vozidlo preveriť v servise.

Ako uložiť veci do batožinového priestoru

Snažte sa naplniť batožinový priestor zdola nahor a od prednej časti dozadu. Týmto spôsobom využijete priestor čo najefektívnejšie. Mäkké tašky sa dajú ľahšie stlačiť a napchať do rôznych priestorov, zatiaľ čo pevné kufre zaberajú viac miesta. Zvážte, aký typ batožiny je pre vás najvhodnejší.

Menšie predmety, napríklad topánky, oblečenie a toaletné potreby, môžete uložiť do menších tašiek alebo organizérov, ktoré sa dajú umiestniť do medzier medzi väčšie veci. Práve organizéry sú veľkým pomocníkom pre dlhšie dovolenky. Niektoré z nich sa používajú samostatné a iné slúžia ako priečinky v taškách a kufroch.

Využite prídavné zariadenia

Strešný box je jedinečný spôsob, ako pridať extra úložný priestor do vášho auta. Je ideálny pre objemné a ťažké predmety, pre kufre, stany, spacie vaky a športové vybavenie. Dávajte si pozor, aby ste nepreťažili vozidlo a pneumatiky kormoran.

Ak cestujete s bicyklami, existuje veľa typov nosičov bicyklov, ktoré sa dajú namontovať na strechu, zadnú časť auta alebo ťažné zariadenie. Na strešný nosič je možné pripevniť športové pomôcky. Zíde sa vám, keď plánujete vodné aktivity, a to pre umiestnenie kajaku či nafukovacieho člna.

Pri používaní strešného boxu a nosičov je dôležité dodržiavať pokyny výrobcu a maximálnu nosnosť strechy auta. Dbajte na to, aby ste batožinu rovnomerne rozložili a bezpečne upevnili. Predídete tak nehodám. S plne naloženým vozidlom sa spájajú isté pravidlá jazdy – pre jazdou skontrolujte tlak v pneumatikách, jazdite pomalšie a sledujte bočný vietor.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like