Ružomberok – prečo ho určite navštíviť?

by spravca

Ružomberok je nádherné slovenské mesto, ktoré pozná asi väčšina z nás. Ide o jednu z prvých dominánt pri splavovaní rieky Váh, avšak najkrajší zážitok budete mať, keď toto mesto navštívite osobne.

Skvostný hrad

Počuli ste o hrade, ktorý sa nachádza práve v Ružomberku? Vznik komplexu Horného a Dolného hradu siaha až do 13. storočia. V roku 1620 patril hrad generálovi Karelovi Bonaventurovi z rodu Buquoyu.  Hrad sa skladá z niekoľkých častí. Prvá prehliadka sa nazýva Buqouyské zbierky a venuje sa pôvodu francúzskeho rodu, ktorý v Ružomberku zhromaždil cenné zbierky, z ktorých vzniklo rodové múzeum. Ďalší okruh hradu sa nazýva Súkromné izby alebo miestnosti, pričom ponúka pohľad do súkromia rodu Buquoy okolo polovici 19. storočia.  Miestnosti boli pred pár rokmi zrekonštruované, takže dnes môžete navštíviť jedáleň, herňu, pracovňu a salón. Okrem toho je v zimnom období sprístupnená aj terasa, ktorá naozaj stojí za to. Ďalšiu možnosť prehliadky umožňuje Anglická veža, ktorá je sprístupnená samostatne alebo v rámci druhej trasy.

Bohatý kultúrny program

Čo sa týka kultúrneho programu, ten je tu tiež skutočne veľmi bohatý. Môžete si užiť kostýmové prehliadky či šermiarske vystúpenia, takže treba len sledovať program a o zábavu budete mať postarané.

Pýtate sa, ako sa sem dostanete? Na hrad Likava vedie z centra mesta mnoho peších chodníčkov a trás, ktoré sú skvelým miestom na prechádzku a celkový oddych. Samozrejme, že sa môžete riadiť podľa turistických značiek, ktoré vás privedú na dané miesto. Na hrad sa vchádza cez hlavnú bránu, ktorá je sprístupnená pre návštevníkov. Okrem hradu môžete navštíviť i mnoho pamiatok, ktoré Ružomberok ponúka, ale pokojne si tú prídu na svoje i milovníci hôr či dlhých prechádzok.

 

© sarkaruzi/ Dollar Photo Club

 

You may also like