Poznáte najobľúbenejšie svetové lokality na turistické potápanie?

Poznáte najobľúbenejšie svetové lokality na turistické potápanie?

by spravca

Túžite zažiť na svojej dovolenke niečo nové a jedinečné? Potápanie je ako droga. Ak sa raz pozriete na krásu podmorského sveta, nebudete sa ho vedieť nabažiť. Pre tie najkrajšie podmorské scenérie, je dôležité vybrať si tie najkrajšie miesta, ktoré táto planéta ponúka. Nechajte sa preto inšpirovať týmto zoznamom 10 najkrajších lokalít na potápanie.

Čo je to turistické potápanie?

Koncept potápania je známy takmer všetkým. Potápačský turizmus je odvetvie, ktoré sa zameriava na cestovateľov, ktorí svoju dovolenku radi trávia aktívne, práve týmto spôsobom. Ak si vyberiete vhodné miesta, potápanie vám môže priniesť jedinečné a neopakovateľné zážitky z dovolenky.

Na čo si dať pozor?

Skôr, ako začnete vyhľadávať najlepšie lokality na potápanie v európe alebo dokonca vo svete, mali by ste poznať všetky riziká, ktoré so sebou potápanie prináša.

Potápanie nie je pre všetkých

Pred prvým potápaním, by ste mali bezpochyby absolvovať lekársku prehliadku, ktorá potvrdí vaše zdravie a spôsobilosť na takéto dobrodružstvo. Okrem dobrej psychiky a mentálnej pripravenosti, by ste nemali mať žiadny problém ani so srdcom, tlakom, pľúcami alebo ušami.

Skúsenosti alebo inštruktor

Aj ľudia so skúsenosťou s potápaním by mali dbať na to, aby mali dostatočnú výbavu, povolenia a boli opatrní. Ak sa necítite 100 % pripravení na potápanie radšej to nechajte na inokedy.

Nováčikovia by si mali dať pozor aj pri výbere inštruktora alebo sprievodcu. Overte si, že ide o skúsených profesionálov a riaďte sa presne ich pokynmi.

Vybavenie

Či už si vybavenie požičiavate, alebo máte vlastné, v každom prípade by malo byť v perfektnom stave. Vaša bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste. Navyše, s kvalitnými potápačskými okuliarmi dosiahnete určite lepší zážitok, ako keby ste cez ne poriadne nevideli.

Najkrajšie lokality na potápanie

Austrália

Jeden z najkrajších, najväčších a zároveň najrozmanitejších ekosystémov na svete nájdete v Morskom parku s názvom: Great Barrier Reef, Queensland v Austrálii. Toto miesto je zaslúžene zapísané aj v svetovom dedičstve UNESCO a je skvelé na objavovanie podmorského sveta, aj preto, že druhy sú tu plaché a pre ľudí tak nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo.

Indonézia

Nomináciu na najlepšie miesto na potápanie na svete získala pláž Amed na Bali v Indonézií. Nájdete tu takmer všetko, od adrenalínového freedivingu po možnosť pokojne objavovať skryté poklady, ktorých je v tejto lokalite viac než dosť. Okrem krištáľovo čistej vody sa môže pýšiť historickými vrakmi lodí, exotickými druhmi rýb, koralmi či morskými korytnačkami.

Francúzska Polynézia

Potopené súostrovie vo Francúzskej Polynézií, konkrétne ostrov Moorea je dedinkou s množstvom pamiatok. Krásne čistá voda je plná morského života a na svoje si tu prídu okrem začiatočníkov aj skúsení potápači, pretože miesto ponúka aj vzrušujúce morské chodníky pre trénovaných potápačov.

TIP: Keď sa rozhodnete ísť za potápaním letecky, uľahčite si letecké cestovanie s kabínovými kuframi.

India

Mimoriadny zážitok pre potápačov ponúka aj ostrov Havelock v Indii. Okrem nádhernej pláže a exotického morského života táto destinácia ponúka aj dobrú cenovú dostupnosť. Navyše by toto miesto malo disponovať aj dostatkom certifikovaných inštruktorov potápania.

USA

Key Largo na Floride je mnohými považované za hlavné mesto potápania na svete. Ide o tretí najväčší bariérový útes na svete a jediný žijúci koralový bariérový útes v Spojených štátoch. Medzi výhody patrí široká ponuka potápačských expedícií vhodných pre všetky úrovne potápania a celoročná dostupnosť.

Maledivy

Veľmi populárnou destináciou nielen pre rekreačných dovolenkárov je Maaya Thila na súostroví Maledivy. Najväčšou atrakciou pre potápačov tu sú žraloky bielocípe, žraloky gitarové, žraloly šedé, obrovské žaby či morské korytnačky.

Egypt

V Egypte nájdete viacero miest vhodných na potápanie, ale k tým naj bude bezpochyby patriť Alexandria. Návšteva tohto podmorského sveta vás prenesie späť do rímskej éry. Ikonický maják, vraky lodí či rady sôch sfingy vo vás zanechajú nezabudnuteľné zážitky. Odborníci vo všeobecnosti odporúčajú potápanie v Červenom mori, vďaka vynikajúcej viditeľnosti a pestrým koralom.

TIP: Aj keď potápanie nie je úplne aktivita vhodná pre všetkých, dovolenku si môžete spestriť aj s tými najmenšími. Viete, ako si užiť dovolenku aj s bábätkom?

Thajsko

Popredný potápačský inštitút, ktorý školí a certifikuje potápačov z celého sveta nájdete v Koh Tao v Thajsku. Nachádza sa tu asi 70 potápačských škôl a súčasne toto miesto patrí k najvýznamnejším potápačským lokalitám v Thajsku. Potápačov tu ohúria koralové útesy, gigantické žulové vrcholy, úchvatné skalné útvary, potopené lode či množstvo žralokov.

Fidži

Jedinečný zážitok môže jednoznačne poskytnúť aj Somosomský prieliv na Fidži. Toto miesto je považované za, “hlavné mesto mäkkých koralov na svete”, pretože vás nadchne panorámou pastelových koralov. Okrem toho si môžu potápači vychutnať pohľad na húfy útesových rýb spolu s mantami, barakudami a žralokmi.

Kajmanské ostrovy

Skutočné rodisko rekreačného potápania nájdete práve tu. Ostrov je rozdelený na 3 poddivízie, a to Veľký Kajman, Kajman Brač a Malý Kajman a každý z nich ponúka niečo jedinečné.

Potápanie priamo z pobrežia na veľkých koralových útesoch ponúka Veľký Kajman. Vrakové a útesové potápanie nájdete na Kajman Brač a objavovanie krásnych koralových záhrad a balvanových útvarov si môžete vychutnať na Malom Kajmane. Najväčším lákadlom pre potápačov, je však v nedotknutých vodách celé mesto Stingray City.

Potápanie v Európe

Aj keď vo svete existujú nádherné miesta na potápanie, dostatok krásnych miest ponúka aj Európa. Pokojne túto aktivitu môžete spojiť s vašou letnou dovolenkou. Dajte si však pozor, v rámci Európy je plážová móda pomerne uvoľnená a liberálna. Mimo Európy, je však dôležité prispôsobiť sa kultúre danej krajiny.

INŠPIRÁCIE: Ako sa obliecť na pláž?

Kam za potápaním v Európe?

Miesta pre potápačov nájdete v Európe takmer na každom rohu. Vyskúšať môžete aj:

 • Nórsko
 • Island
 • Veľkú Britániu
 • Škótsko
 • Írsko
 • Rakúsko
 • Francúzsko
 • Švajčiarsko
 • Chorvátsko
 • Taliansko
 • Maltu
 • Španielsko
 • Portugalsko
 • Grécko

Záver

Pri rozhodovaní, kam sa vyberiete potápať, zvážte aj ďalšie faktory. Prvá na zozname by však mala byť vaša bezpečnosť. Zoznámte sa s náročnosťou ponoru, potrebnými pomôckami a nechajte si poradiť od skúsenejších. Nezabudnite si ale ani užiť všetky podmorské krásy.

 1. Great Barrier Reef, Austrália: Najväčší koralový útes na svete s úžasnou biodiverzitou.
 2. Maldivy: Raj pre potápačov s krásnymi koralovými útesmi a jasnou vodou.
 3. Galapágy, Ekvádor: Unikátne miesto so zvukmi a zvieratami, ktoré sa nevyskytujú nikde inde na svete.
 4. Raja Ampat, Indonézia: Jedno z najbohatších miest na svete pokiaľ ide o biodiverzitu pod vodou.
 5. Bora Bora, Francúzska Polynézia: Krásne lagúny s koralovými útesmi a farebnými rybami.
 6. Belize: Má niektoré z najlepších potápačských lokalít v Karibiku.
 7. Egypt: Oslnivé potápanie v Rudom mori a pri Hurghade.
 8. Thajsko: Populárne destinácie ako Similan Islands a Phi Phi Islands.
 9. Fidži: Malebné ostrovy s pestrým podmorským životom.
 10. Tichomorské ostrovy, USA: Rovnakými lokalitami, ako sú Hawaii a Tahiti.

Tieto miesta sú známe svojou nádhernou podmorskou scenériou a bohatým morským životom, čo ich robí obľúbenými destináciami pre potápačov z celého sveta.

Natália Várošová, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov

Obrázky: pixabay.com

You may also like