Letná dovolenka prostredníctvom cestovnej kancelárie alebo na vlastnú päsť? Toto sú výhody a nevýhody

by spravca

Priaznivé počasie, školské prázdniny a dovolenka v práci robí z leta často najhorúcejšiu dovolenkovú sezónu. Ako si však vybrať tú svoju ideálnu letnú dovolenku? Rozhodnutie cestovať na vlastnú päsť alebo cez cestovnú kanceláriu môže byť veľkou dilemou.

Jedno aj druhé má svoje výhody a nevýhody, preto je len na vás, k čomu sa prikloníte.

Výhody a nevýhody cestovnej kancelárie

Takmer každá cestovná kancelária má k dovolenkovým destináciám priradeného určitého delegáta alebo sprievodcu, ktorý môže byť dobrým zdrojom informácií a dokáže tak zjednodušiť pobyt.

Poskytne vám predpoveď počasia, varuje vás pred tým, čomu sa vyhnúť a dá vám rôzne tipy, o ktorých bežní turisti nemusia vedieť. Takto vám môže ušetriť energiu a čas, hlavne v exotických krajinách, kde je ťažšie sa dorozumieť.

Dovolenka prostredníctvom cestovky ponúka prípadnú jednoduchšiu reklamáciu a komunikáciu pri vybavovaní rôznych náležitostiach. Výhodou je aj to, že idete tak povediac na istotu a väčšinu vecí máte vopred naplánovaných. Rovnako poznáte aj predpoveď, aké bude napr. počasie na 10 dní dopredu.

Nevýhoda cestovnej kancelárie je na prvom mieste samozrejme vyššia cena. Aby mohla cestovná kancelária fungovať, potrebuje zarábať, preto sa cena dovolenky zvyšuje.

Nevýhodou môže byť aj to, že takáto dovolenka býva viac obmedzujúca, ako tá na vlastnú päsť. Nemôžete si tak úplne robiť čo chcete, keďže váš delegát je za vás zodpovedný a aj pri rôznych výletoch ste súčasťou skupiny. Krajinu takto uvidíte len očami turistu.

Výhody a nevýhody cestovania na vlastnú päsť

Ak sa rozhodnete cestovať na vlastnú päsť, sami si vyberiete vhodný termín, destináciu a ubytovanie, vďaka čomu môžete výrazne ušetriť peniaze. Vopred si môžete odsledovať predpoveď počasia, aby sa nestalo, že celú dovolenku prečkáte na izbe, kvôli nepriaznivému počasiu. Taktiež môžete vyhľadať rôzne zľavnené lety alebo ubytovanie, sami si porovnáte ceny a môžete využiť aj cenovo výhodné služby, ako sú AirBnb alebo Couchsurfing.

Nemusíte sa prispôsobovať nalinkovanému programu a stále čakať za ostatnými, pretože vy si určite kde a ako dlho budete. Ušetrené peniaze môžete zároveň využiť na ďalšie zážitky, pretože cestovať na vlastnú päsť je dobrodružstvo.

Nevýhodu môže predstavovať práve to, že ste na všetko sami a takže si aj všetko vybavujete len vy. Problémom môže byť aj jazyková bariéra, pretože nie všade stačí angličtina. Niekedy sa jednoducho pomoc zíde, hlavne ak idete do neznáma, no závisí to od každého individuálne.

Na záver, ak neplánujete opúšťať hotelový komplex a chcete len oddychovať na pláži, resp. ak nechcete nič riešiť, radšej zvoľte služby cestovnej kancelárie. Ak však chcete zažiť rozmanitosť a spoznávať skutočný život v danej krajine a nechcete byť odkázaný na nikoho iného, lacnejšie cestovanie na vlastnú päsť je práve pre vás.

You may also like