Zimné pneumatiky: Päť najčastejších mýtov, ktorým neverte!

by spravca

Ak patríte medzi aktívnych motoristov, určite sa k vám dostali aj nepravdivé mýty o zimných gumách, ktoré by ste rozhodne nemali brať do úvahy, tobôž nie im veriť. Mnohé sú založené na nesprávnych informáciách, ktoré by vám mohli spôsobiť na cestách nemalé starosti. O ktoré ide?

Zimné gumy netreba, ak nesneží

Nie je to tak. Zimné pneumatiky jednoznačne zvyšujú bezpečnosť jazdy pri nízkych teplotách, či už sneží alebo nie. Letné pneumatiky na studenom povrchu vozovky strácajú záber a ich brzdná dráha sa predlžuje. To sa vám pri zimných pneumatikách nestane, sú prispôsobené nielen na ľad a sneh, ale aj na studené a zablatené povrchy.

Hĺbka dezénu pri zimných pneumatikách nehrá rolu

Platí, že čím väčšia hĺbka dezénu, tým lepšia výkonnosť. Pri zimných pneumatikách je minimálna odporúčaná hĺbka dezénu 4 mm. Oplatí sa vám toto pravidlo dodržovať. Ak sú vaše gumy vyjazdené, vymeňte ich.

Zimné gumy sú pridrahé

Tomuto chýru neverte. Stačí sa pozrieť do internetových predajní a hneď vám musí byť jasné, že cena letných a zimných sa až tak enormne nelíši. Niekto, kto vypustil do éteru túto kačicu sa pravdepodobne chcel zbaviť letných gúm alebo inak upriamiť pozornosť na letné pneumatiky. Je to však lož, tak sa nenechajte zmiasť! Ak ortuť teplomera klesne približne na 7°C, je potreba prezuť letné gumy za zimné. Výmena pneumatík zvyšuje kilometrový výkon a predlžuje životnosť.

Vozidlá 4×4, jeepy a SUV zimné gumy nepotrebujú

Omyl. Pre tieto vozy sú mimoriadne dôležité! Automobilom s vyššou hmotnosťou zaisťujú väčšiu ovládateľnosť, priľnavosť a celkovo bezpečnosť na mokrých či zľadovatených vozovkách. Ak by ste mali na snehu či ľade pri náhone 4×4 letné gumy, nemal by prakticky žiaden význam.

Zimné pneumatiky zvyšujú spotrebu

Zimné gumy, ktoré sa vyrábajú v tejto dobe, nemajú vyšší valivý odpor ako letné, takže sa nemusíte obávať, že by ste museli ich používaním siahnuť hlbšie do vrecka. Len z dôvodu, že máte na aute obutý zimný variant, určite nebudete musieť častejšie tankovať.

 

You may also like