Vedeli ste, že ... informácie o snehových reťaziach

Vedeli ste, že … informácie o snehových reťaziach

by spravca

Zima je obdobím, ktoré skúša pevné nervy šoférov i chodcov. Na Slovensku sa nachádzajú územia, kde snehová pokrývky trápi vodičov každý rok niekoľko mesiacov. Na druhej strane sa u nás nachádzajú kraje, kde nesnežilo už niekoľko rokov. Problém nastane vtedy, keď šofér z nížiny vyrazí do hôr. Zrazu sa dozvie, že si musí kúpiť snehové reťaze a ani netuší, ako ich vybrať alebo ako sa nasádzajú.

Ako vybrať snehové reťaze?

Ak sa do hôr vyberiete len raz za čas, tak vám budú stačiť reťaze textilné. Svoj účel na ľade splnia perfektne, horšie je to s ich účinnosťou vo vysokom snehu. Napriek tomu by vám ako prvá pomoc mali stačiť. Textilné reťaze sú vhodné tiež pre šoférov, ktorí nemajú s nasádzaním reťazí skúsenosti. Tento typ reťazí sa na pneumatiky navlieka naozaj jednoducho. Šoféri jazdiaci do vysokohorských oblastí častejšie by mali vsadiť na oceľové snehové reťaze. Všetky typy reťazí vyberajte podľa rozmerov vašich pneumatík. K dispozícii máte nielen reťaze pre malé vozidlá, ale tiež reťaze na SUV 4×4. Okrem rozmeru si všímajte hrúbku reťazí resp. ich konštrukčnú výšku. Niektoré typy vozidiel majú medzi pneumatikou a podbehom užší priestor.

Nie som veľmi zručný. Čo s tým?

Ako sme už spomínali, s textilnými reťazami nebudete mať problém s nasádzaním. Nemajte strach ani z oceľových reťazí. Budete si však musieť trochu priplatiť. Existujú totiž reťaze so samoupínacím systémom, ktorý sa o všetku prácu postará za vás. Automatické snehové reťaze sú navyše šetrné voči diskom i pneumatikám. V prípade, že do reťazí nechcete investovať, budete sa musieť s nasádzaním trochu potrápiť. Dobrou správou je, že takmer všetky v súčasnosti vyrábané oceľové reťaze disponujú systémom farebného lanka a napínacieho systému, ktorý inštaláciu uľahčuje. Napriek tomu si prvé nasádzanie vyskúšajte nanečisto v garáži alebo na parkovisku.

Kedy, ako a kde použiť snehové reťaze?

Snehové reťaze nemusíte automaticky nasadiť na kolesá vždy, keď vidíte na ceste ľad alebo sneh. Túto povinnosť máte len na úsekoch ciest označených značkou C14 Snehové reťaze. V ťažko dostupnom teréne využívajú reťaze napríklad aj dodávky, pre ktoré sú určené reťaze na dodávky. Po prejdení zasneženého úseku musíte reťaze z pneumatík odstrániť. Snehové reťaze nie sú určené na jazdu po asfalte, môžu poškodiť vozovku, pneumatiky a disky. Reťaze sa predávajú v pároch, pretože sa inštalujú len na hnaciu nápravu vozidla. Pozor na rýchlosť! S nasadenými reťazami môžete jazdiť maximálnou rýchlosťou 50 km/h.

 

You may also like