Toto leto sa nebudete nudiť! Stačí si kúpiť motorový čln

Toto leto sa nebudete nudiť! Stačí si kúpiť motorový čln

by spravca

Na Slovensku máme dostatok vodných plôch, na ktorých je možné sa venovať rôznym športovým aktivitám. Nebavia vás vodné bicykle a ani veslovanie na malom člne? Je čas na kúpu motorového člna. Pre skromnejších sú na výber rôzne nafukovacie varianty a pre náročnejších ľudí hliníkové modely. Vďaka člnu sa toto leto nebudete nudiť.

Hliníkový alebo nafukovací motorový čln?

V zásade máte dve možnosti, aký čln si vybrať, teda v prípade, že sa rozhodnete pre čln s motorom. Kúpiť sa dajú aj rôzne bezmotorové člny, napríklad kajaky, rafty alebo kanoe. Počas výberu motorového člna si dávajte pozor na silu motora a jeho váhu. Výkonnejšie a ťažšie člny nie je možné kormidlovať bez kurzu vodca malého plavidla. Pri ovládaní takéhoto člna je jedno, či ide o hliníkový, alebo motorový model. Pre plavidlá ako jachty alebo väčšie lode budete potrebovať oprávnenie vyššej kategórie. Následne môžete sledovať inzeráty typu jachty na predaj. Aké sú výhody jednotlivých typov motorových člnov?

Hliníkové motorové člny sú priestrannejšie a odolnejšie

Ak túžite po hliníkovom člne, tak si uvedomte, že na jeho prevážanie k vodnej ploche budete potrebovať prívesný vozík alebo strešný nosič (pozor, aby čln neprekážal vo výhľade na vozovku). Hliníkovým člnom dávajú prednosť nielen rybári, ktorí vyhľadávajú stabilitu a potrebujú vo vnútri člna dostatok priestoru na vybavenie či svoj úlovok. Lode na predaj typu hliníkové člny sú dostatočne odolné a majú dlhú životnosť. Pevné zliatiny odolajú dokonca morskej soli. Vďaka lepšej stabilite sa perfektne ovládajú aj pri vyššej rýchlosti. Konštrukcia hliníkového člna je zárukou, že budete priam kĺzať po vodnej hladine.

Nafukovacie motorové člny sú skladné

Nafukovacie motorové člnky sú obľúbené kvôli svojej skladnosti. Tu však výpočet kvalít akosi zaostáva, pretože vo všetkých ostatných vlastnostiach sú ďaleko za hliníkovými modelmi. Nielenže sa pri ich rozkladaní a nafukovaní riadne zapotíte, ale tiež hrozí ich pretrhnutie či puknutie. Z hľadiska bezpečnosti sú veľmi rizikové. Ak nafukovací čln zle poskladáte, vytvoria sa na ňom praskliny a tým pádom nemôžete rátať s dlhou životnosťou. Priestor vo vnútri člna je obmedzujúci, a ak si nepriplatíte za model s pevným dnom, tak sa nedokážete v člne ani postaviť. Nafukovací čln si vyžaduje pravidelnú údržbu, bez ktorej príde veľmi rýchlo k rozlepeniu spojov. Je jasné, že ak sa vám plavba na vodných plochách zapáčila, priplaťte si radšej za hliníkový motorový čln.

 

 

You may also like