Užite si plavbu po nádherných riekach

by spravca

Plavba po riekach na pltiach bola v minulosti jedna z najvýznamnejších spôsobov dopravy na Slovensku. Dnes však predstavuje skvelú turistickú atrakciu pre deti i dospelých. Známa je najmä plavba po rieke Dunajec a Váh.

Z histórie pltníkov…

Na Slovensku sa kedysi plavilo po mnohých riekach, a to predovšetkým po Váhu, Kysuci a Orave. K doprave sa využívali špeciálne upravené „loďky“ – plte. Práca pltníkov nebola však vôbec tak jednoduchá ako sa môže zdať. Bola to práca hlavne nebezpečná, takže počas prepravy museli dávať pozor na rôzne nástrahy, ktoré ich ohrozovali. Veľa krát sa stalo, že sa celý náklad na plťke vyklopil a pltníci ho museli zachraňovať s rizikom, že sa utopia. Odmenou bolo pred nich posedenie v pltníckych krčmách, kde si „prečistili“ hlavu a oddýchli si po náročnom dni.

Skvelá turistická atrakcia

Vyhliadková plavba na pltiach po Dunajci patrí k najvyhľadanejším turistickým atrakciám v Pieninskom národnom parku, ktorý sa nachádza na severovýchode Slovenska.  Ide síce o poľskú rieku, ktorá priteká z Tatier a vlieva sa do Visly, no nachádza sa na slovensko-poľskej hranici. Prírodné kulisy tu tvoria nádherné vápencové skaliská a svahy, ktoré sa zdvíhajú až do výšky 300 m nad hladinu rieky.

Plavba po Váhu je tiež veľmi obľúbená  a realizuje sa na najkrajšom mieste okolo Váhu – medzi Vrútkami a Strečnom, kde sa rieka prerezáva cestou naprieč Malej Fatry. Plte, ktoré môžeme vidieť práve na rieke Váh, predstavujú celistvé drevené plavidlo a pri kormidlovaní sa využíva ukotvené veslo. Plavba je dlhá asi 7 km a počas jazdy si môžete vypočuť výklad o bezprostrednom okolí, ktoré vás privedie na iné myšlienky.

 

Obrázok: Marcin Mrówka / Dollar Photo Club

 

You may also like