Máte po dlhej ceste karosériu plnú mušiek? Takto sa ich zbavíte

Máte po dlhej ceste karosériu plnú mušiek? Takto sa ich zbavíte

by spravca

Každý, kto cestoval autom na dovolenku, sa stretol s muškami zaschnutými po celej karosérii. Hmyz sa priam lepí na sklá a karosériu hlavne počas noci. Ak mušky necháte na povrchu príliš dlho, ich odstraňovanie je komplikované. Ako sa zbaviť mušiek na aute šetrne a rýchlo? Prinášame zopár tipov, ako čistiť hmyz z auta.

Hmyz na skle a laku ničí povrch

Zaschnutý hmyz na povrchu auta by ste mali odstrániť čo najrýchlejšie. V prvom rade ide o estetický problém, kedy auto pokryté hmyzom vyzerá naozaj zle. Druhým problémom je zhoršený výhľad cez sklá, ktorý môže nielen vo večerných hodinách veľmi prekážať. Najdôležitejší je fakt, že hmyz reaguje s lakom a môže ho poškodiť. Mušky a iný hmyz sa dá z predného skla rýchlo odstrániť pomocou stieračov. Zo svetlometov ich umyjete na čerpacej stanici pomocou stierky, podobne umyjete aj hliníkové disky. Avšak z laku tie malé potvory niekedy nejdú dolu. Ako postupovať v takejto situácii?

Takto sa dá hmyz odstrániť

V niektorých prípadoch hmyz z karosérie zmyjete obyčajnou tlakovou hadicou. Nie vždy sa však podarí odstrániť všetky mušky. Ide o prvý krok, ktorý musia nasledovať ostatné čistiace metódy. Dobrou správou je, že pomocou vody hmyz zmäkne a ide rýchlejšie dolu. Ak sa mušky držia len na časti karosérie, pomôže priloženie mokrej handričky na niekoľko minút.

Z chemických prostriedkov, ktoré na hmyz zaručene účinkujú, musíme spomenúť čistiť WD40. Tento prípravok sa nastrieka na karosériu, nechá pôsobiť a na záver sa aj s muškami zotrie hubkou či handričkou. Na mušky dobre zaberajú aj prípravky na odmastenie. Použiť môžete obyčajný čistiaci prostriedok na riad, ktorý zmiešate s vodou. Podobne rýchlo sa dá hmyz odstrániť octovou vodou.

Ak používate prostriedky určené na čistenie karosérie, vždy sa riaďte návodom k použitiu. Dávajte si pozor hlavne na dĺžku pôsobenia prostriedku, aby ste nepoškodili lak. Po odstránení hmyzu celé auto umyte, nezabudnite ani na letné či zimné pneumatiky, auto vysušte a lak ošetrite voskom.

Zopár babských rád

Okrem saponátu a octu sa ľudia pokúšajú hmyz z auta odstrániť rôznymi zaručenými babskými radami. Niektoré zaberú a iné nestoja za pokus. Na boj s muškami môžete povolať univerzálneho domáceho pomocníka vo forme sódy bikarbóny, ktorá má jemné abrazívne účinky a hmyz pomôže zotrieť. Rovnaký účinok má aj mydlová voda, ktorú jemne rozotriete pančuchou na povrchu laku. Hmyz je možné zotrieť pomocou kuchynského oleja, ale dané miesto následne umyte auto šampónom. Čo by sme na vašom mieste neskúšali, sú kolové nápoje. Hmyz vyčistia dobre, ale obsahujú farbivá, ktoré môžu lak znehodnotiť. Oprava poškodeného laku vás iste bude stáť viac ako najlacnejšie pneumatiky.

 

You may also like