Poistenie skiel – prečo je dobré ho mať a aké sú možnosti

by spravca

S touto nepríjemnou situáciou sa vodiči stretávajú často. Idete po diaľnici alebo hoci aj päťdesiatkou po meste a zrazu z ničoho nič vám čosi treskne do čelného skla. Až keď sa tá udalosť stane, uvedomíte si, čo to bolo – letiaci kameň.

Vystrelí ho nákladiak, autobus alebo aj obyčajné auto spod kolesa a hlúpou zhodou okolností sa ten kameň rozhodne zoznámiť práve s vaším čelným sklom. V lepšom prípade ho hneď nerozbije, ale vzniknutá prasklina je tiež dôvodom na to, aby ste sklo menili. Samozrejme, to nie je lacná záležitosť a vám napadne otázka – pokrýva sklá poistenie? Tu sú možnosti.

Prečo je dobré poistiť sklá na aute

Keď sa vám stane takáto nepríjemnosť a ostanete s prasklinou na skle, skôr či neskôr budete musieť sklo vymeniť. Ak postupne praská a sieť popraskaných vlásočníc sa rozširuje, urobte si fotografie na mobilný telefón – pre istotu. Vinníka takejto nepríjemnosti síce málokedy nájdete, veď kto sa prizná k tomu, že práve spod jeho auta vyletel kameň, ktorý zasiahol iné auto. Vo väčšine prípadov si to „vinníci“ pri jazde ani nevšimnú.

Takže myslite práve na tie pripoistenia a detaily, že havarijné poistenie kryje vaše čelné sklo. nasnímajte poškodené či rozbité sklo trebárs aj mobilom a dajte si ho vymeniť v servise. Skutočnosť, či tú udalosť zaplatíte vy alebo uhradí poisťovňa, prirodzene závisí od toho, či ste poistený.

Letiaci kameň však nie je jediným spôsobom poškodenia skla. Za prasknutým či rozbitým sklom môže byť aj vyčíňanie vandalov, prírodných živlov či náraz zveri do vašej prednej kapoty. Toto sú všetko udalosti, ktoré sa bežne dejú, veď vandali existujú od stvorenia sveta, búrky s ľadovcom a padajúcimi stromami máme každé leto a zver je na cestách pravidelne prítomná, keďže jej chýbajú zelené mosty, ktoré sú také bežné v Rakúsku, ale u nás sú raritou.

Aj keď poctivo platíte povinné poistenie, musíte si uvedomiť že práve už PZP nekryje poistenie čelného skla. Preto je dobré pre každý prípad byť poistený proti poškodeniu skiel v rámci havarijnej poistky.

Jednou z možností je poistenie proti vandalizmu

Poistenie skiel práve pre nehodu letiacim kameňom môžete uzavrieť v kategórii „havária“ (poisťovne ju zvyknú ponúknuť práve v tomto balíku), ale môžete ho začleniť aj do kategórie „vandalizmus“ – a to pri formovaní havarijnej poistky. Nielen letiaci kameň bez vinníka dokáže zničiť sklo. To sa môže stať, aj keď máte auto pokojne zaparkované a vy oddychujete, ale auto nájdete s prasknutými alebo rozbitými sklami.

Lebo neďaleko od vášho auta sa odohral futbalový zápas s dvoma tábormi hlupákov vydávajúcich sa za fanúšikov alebo ste sa iba stali obeťou narkomana, respektíve sa niekomu obmedzenejšiemu nepáčila vaša poznávacia značka vášho okresu.

V každom prípade treba volať políciu a zdokumentovať škodu, aby vám ju poisťovňa uhradila. Poškodenie auta vandalom patrí do ponuky pri uzatváraní poistky a okrem vyššie spomínaných scenárov zahŕňa aj možnosti ako požiar či dokonca výbuch auta, ale aj také slovenské samozrejmosti ako poškodenie pre výtlky na cestách. Bonusom je poistenie proti poškodeniu hlodavcami, čo nie je lacná záležitosť, ak sa ostré zuby malého zvieraťa pustia do kabeláže vášho miláčika.

Poistite sa aj proti prírodným živlom

Sklá sa dajú poistiť aj ako súčasť výbavy auta pri vyčíňaní prírodných živlov. Ani tie nie sú v našich končinách novinkou, keďže víchrice s krupobitím, padajúcimi stromami a šľahajúcimi bleskami tu máme od jari od jesene. Poistenie proti vyčíňaniu prírodných živlov tak zahŕňa aj priamy zásah bleskom či náraz iných predmetov (stromy, šindle zo strechy a podobne), ale neraz aj udalosť ako zemetrasenie, ktoré sa u nás vyskytne asi tak často ako diaľničný zelený most pre zvieratá – ale nikdy neviete.

Poistenie pokrýva aj poškodenie pri katastrofách, ako sú lavíny (dokonca aj tlak snehu – ak ho napadne veľmi veľa a ostane na aute dlho), zosuv pôdy a skál či dokonca poškodenie pri záplavách, ktoré každoročne sužujú napríklad východnú časť Slovenska. Dokonca aj v tejto kategórii často nájdete poistné krytie pre udalosť požiaru auta alebo jeho výbuchu.

Záverom – sklá sú krehké, poistenie sa vyplatí

Ako sami vidíte, možností poškodenia či rozbitia skla na aute je neúrekom a mnohé z nich sú veľmi reálne a patria ku každodennej situácii na cestách. Letiace kamene, náraz s vysokou zverou, hlúpy vandal počas nočnej prechádzky na parkovisku alebo náhle krupobitie. To sa všetko stane v priebehu chvíle, a keď rátate škody a musíte sa vyrovnávať s takouto nepríjemnou udalosťou. Ak máte vo vrecku havarijné poistenie, ktorého súčasťou je aj poistenie proti vandalizmu a prírodným živlom, uľahčí vám to preplatenie poistnej udalosti.

Sklá tak ľahko vymeníte a nemusíte čeliť otázkam policajtov a prípadným pokutám, keď vás zastavia s tým, prečo máte prasklinu v zornom uhle pri šoférovaní. A čím viac budete s prasklinou jazdiť, tým väčšia šanca pokuty, ale aj zosypania sa skla rovno na vás počas jazdy. Nič príjemné. Radšej si to dajte rýchlo vymeniť a ešte predtým zabehnite do poisťovne.

You may also like