Na čo nezabudnúť pred cestou na zimnú dovolenku

by spravca

S novým rokom prichádzajú aj nové zážitky, medzi ktoré už tradične patria zimné lyžovačky. Nie sú len o perfektnej zábave s celou rodinou, ale niekedy aj o spaľovaní prebytočných zásob, ktoré ste nechtiac nabrali cez vianočné sviatky. V čase, keď striehnete na najvýhodnejšiu ponuku skipasov, nezabúdajte aj na cestovné poistenie, riziká totiž číhajú aj na svahu.

Chystáte sa na lyžovačku na svahy k západným susedom a myslíte si, že sa vám nemôže nič stať? Práve v tomto období by ste mali dbať na zvýšenú pozornosť. Viete, na koľko vás môže vyjsť zlomená noha na zahraničnej lyžovačke?

Ak zavítate napríklad do Rakúska, cena za ošetrenie zlomeniny vrátane odvozu do nemocnice a nevyhnutnej operácie môže presiahnuť 3 000 euro. A pritom stačí uzavrieť cestovné poistenie. Je to celkom jednoduché, ale hlavne oveľa lacnejšie, než ste si možno pôvodne mysleli.

Európsky preukaz zdravotného poistenia nestačí

Mnohí Slováci sa mylne domnievajú, že verejné zdravotné poistenie platné v rámci EÚ pokryje v zahraničí všetky zdravotné komplikácie. O to viac sú potom nemilo prekvapení. S európskym preukazom síce máte vo väčšine štátov Európy nárok na zdravotnícke služby, je však dobré si uvedomiť, že toto poistenie nepokrýva spoluúčasť pri nehode, poplatky, nákup liekov, stomatologické ošetrenie, prípadne nutný transport do nemocnice, respektíve rovno na Slovensko – napríklad ako v prípade zlomeniny na lyžovačke.

Prázdninová pohoda sa tak môže veľmi rýchlo rozplynúť. Nehovoriac o tom, že cestovné poistenie vás chráni nielen v prípade úrazu, ale aj škody spôsobenej na zdraví alebo veci inej osoby a tiež v prípade celého radu nepríjemných záležitostí, s ktorými sa počas vycestovania do zahraničia môžete stretnúť (napríklad krádež batožiny či strata dokladov).

Nájdite si čo najvýhodnejšiu ponuku ušitú na mieru

Produktov ponúkajúcich poistenie pred zimnou dovolenkou je dnes viac než dosť, a tak si môžete vyberať. Banky a poisťovne sa v ponukách predbiehajú, vyberte si tú najlepšiu. Mnohé produkty zohľadňujú cenu poistenia, dovolenkovanie v susedných krajinách, prípadne počet poistených osôb.

Cestujete s rodinou alebo väčšou skupinou? Deti do 3 rokov mávajú poistenie zdarma, iné produkty zvýhodňujú deti do 14 či 15 rokov, napríklad 50-percentnou zľavou. Podľa charakteru cesty si môžete vybrať poistenie pre oddych, šport či pracovné cesty.

V prípade zimnej dovolenky spojenej s lyžovačkou si môžete vybrať napríklad poistenie liečebných nákladov a asistenčných služieb, poistenie trvalých následkov v dôsledku úrazu, poistenie zodpovednosti za škodu či poistenie batožiny.

Niektoré poisťovne ponúkajú hotové produkty určené práve na zimné dovolenky, ktoré zahŕňajú poistenie zimných športov vykonávaných či už na Slovensku alebo v zahraničí. Štandardne ide o poistenie pri lyžovaní, snowboardingu, bežeckom lyžovaní, sánkovaní, bobovaní a pri korčuľovaní.

Poistenie môžete uzavrieť aj online v priebehu niekoľkých minút

Mimochodom, poistenie zimnej dovolenky sa vám môže zísť aj u nás, napríklad v prípade zásahu Horskej záchrannej služby. Pred výberom najlepšieho produktu zvážte aj možnosti pripoistenia, napríklad extrémnych a rizikových športov ako horolezectvo či alpinizmus.

Poistku pritom môžete uzavrieť aj online, a to v priebehu niekoľkých minút. Nepodceňujte riziko na svahoch a radšej obetujte malú sumu za poistenie, ako by ste mali platiť výjazd horských záchranárov, alebo, nebodaj, záchranného vrtuľníka.

Existuje viacero webových stránok, kde stačí zadať parametre vašej dovolenky a systém vám filtruje najlepšie ponuky od viacerých subjektov. Nezohľadňujte iba cenu, sústreďte sa na poistné plnenie. Navyše, v Európe vyjde cestovné poistenie jednej osoby na niečo vyše 5 euro.

Ak dávate prednosť osobnej komunikácii, pozrite si, aká banka, respektíve poisťovňa produkt ponúka a pokojne ju navštívte osobne. Stačí pár minút na internete, prípadne osobná návšteva poisťovne a môžete mať istotu, že sa vaša dovolenka niekoľkonásobne nepredraží.

A nezabudnite, že cestovná poistka sa hodí aj cez leto.

Foto:

You may also like