Z lyží na snowboard

by spravca

Skúšali ste niekedy okrem lyžovania aj iný zimný šport? Myslím, že zjazdové lyže sú na prvom mieste, keď si spomenieme na zimné športy, no snowboarding je určite v tesnom závese za lyžovaním.

Ak teda ste už akým takým lyžiarom a máte pocit, že na svahu potrebujete zažiť aj niečo nové, skúste aj tento druh športu. Pokiaľ teda váš výstroj na lyže obsahuje všetky komponenty ako aj lyžiarky Nordica, stačí vám dokúpiť len niekoľko ďalších vecí. Medzi ne bude na prvé miesto patriť snowboard ale aj snowboardové okuliare. Uvedomte si však, že jazda na snowboarde je úplne iná ako na lyžiach. Vaša váha je rozložená iným spôsobom a tým, že obe nohy sú uviazané k jednej doske, manipulácia je odlišná a aj udržať rovnováhu vám na začiatku dá poriadne zabrať. Ak teda máte v pláne začať so snowbordom, budete musieť pochopiť, že vaša váha smeruje, podobne ako v príde lyžovania, dopredu. Na lyžiach teda váhu prenášate na špičky, nie však priveľmi a na snowboarde prenášate svoju váhu na prednú nohu. Vaše ťažisko bude v tej správnej polohe a vy máte väčšiu šancu udržať sa a nespadnúť. Určite si však nájdite inštruktora, ktorý vás naučí základy snowboardingu aby ste mali vychytané odlišnosti, ktoré snowboard odlišuje od lyží. Určite nebudete hneď prvý deň na svahu skákať alebo robiť freeride, no pár hodín s tým správnym inštruktorom vás obohatí a vy budete na svahu istejší a po pár dňoch vám možno pôjdu aj menšie “kúsky”. Nie každí má jazdu na snowboarde za niečo, čo môže predčiť lyžovanie, avšak je snowboardovanie určite poriadne adrenalínové a neoľutuje ak vyskúšate aj túto “dosku” na svahu. Majte však na pamäti jedno základné pravidlo: dve nohy na jednej doske je vždy menej ako dve na dvoch doskách.

Vyšší počet zranení je pravdepodobnejší na snowboarde ako na lyžiach, preto buďte vždy opatrní a nechajte si poradiť od skúsenejších snowboardistov, ktorí vám budú vedieť z praxe poradiť v prípade, že už máte odvahu aj na viac ako len spúšťanie sa zo svahu.

 

Foto: © V&P Photo Studio / Dollar Photo Club

You may also like