Čo všetko si so sebou (ne)môžete vziať do lietadla alebo do cudziny?

by spravca

Cestujete lietadlom alebo sa chystáte len autom do Francúzska? Mohlo by vás zaujímať, aké veci by ste si nemali brať so sebou v prípade, že nechcete mať problémy s pašovaním nepovoleného množstva určitých látok. Aký kontraband je najcitlivejší?

Väčší obnos peňazí

Colníkom budete len ťažko vysvetľovať, prečo máte pri sebe tisíce eur. Ak chcete mať pri sebe na dovolenke dostatok peňazí, vybavte si parádnu kreditku s neprečerpateľným množstvom peňazí a buďte tak pripravení na akékoľvek nečakané situácie bez nutnosti neustáleho stráženia hotovosti.

Tabakové výrobky

Keď si vezmete krabičku cigariet, je to v poriadku, avšak, keď vám v kufri alebo v batohu nájdu 50 kartónov, zrejme to už bude podozrivé. V európskej únii sú určite povolené množstvá, ktoré si môžete vziať so sebou. Do iných krajín neodporúčame brať nič, často tam kúpite chutnejšie cigarety, ktoré vás vyjdú desaťnásobne lacnejšie.

Čo s alkoholom?

Každý Slovák si so sebou rád vezme fľašku domáceho, buď pre vlastnú spotrebu, ale i pre spotrebu domorodého obyvateľstva, ktoré len ťažko uverí tomu, že 52 % alkohol sa dá piť. V takomto prípade opäť stojí za zváženie, či vám to stojí za to. Do príručnej batožiny to určite neprepašujete, problém však môže vzniknúť aj v prípade, že to máte v kufri.

Pozor na suveníry

Suveníry v podobe archeologických nálezov, skamenelín, mušiel, perál či živých zvierat nechajte tam, kde ste ich našli. Niektoré krajiny majú dokonca špeciálne cvičené tímy a prístroje na prehliadky batožín, ktoré sú zamerané práve na takéto predmety, ktoré z krajiny vynášať jednoducho nesmiete.

Nože, nože, nože

Nielen že vám ho zhabú v lietadle, zhabať vám ho môžu aj v susedných krajinách. Každá krajina má svoje vlastné zákony na prechovávanie nožov, takže svoj obľúbený švajčiarák alebo poľovnícku dýku radšej nechajte doma.

 

 

 

You may also like