Čo potrebujete pri vysokohorskej túre?

by spravca

Dlhoročný turista či ostrieľaný horolezec by Vám na túto otázku vedel hravo odpovedať. Ale čo v prípade, ak ste začínajúci nadšenec, nemáte skoro žiadne skúsenosti a napriek tomu túžite po vysokohorských túrach a zdolávaní najvyšších štítov hôr? Práve pre Vás sme pripravili ten krátky článok.

Pokiaľ ste pevne rozhodnutí vydať sa na horolezeckú dráhu či aspoň okúsiť čaro stredne náročnej vysokohorskej turistiky, musíte pamätať na niekoľko základných rád. Existuje totiž nevyhnutná výbava, ktorú nesmiete opomenúť, pretože ju na túre určite budete potrebovať.

Batoh

Základom všetkého je dostatočne veľký, pevný a odolný turistický batoh. Musí Vám čo najlepšie vyhovovať a jeho nosenie musí byť pohodlné, pretože ho budete mať neustále na chrbte. Zároveň sa doň musí vojsť všetko čo budete potrebovať, takže musí byť optimálne veľký (žiadny malý batôžtek ani nemotorné hebedo). Mal by byť vyrobený z ľahkého avšak pevného a odolného materiálu.

Obuv

Správna obuv je alfou a omegou! Pokiaľ nebudete mať správnu obuv, je možné, že Vaša túra skončí skôr ako poriadne začne, alebo dokonca môže mať veľmi nepekný koniec. Na vysokohorskú túru je najvhodnejšia letná vysoká turistická obuv alebo ešte poľovnícka obuv. Vždy však musí byť vysoká, aby Vám pevne držala a chránila členky pred podvrtnutím či iným poranením napr. na skalách.

Ponožky

Počas vysokohorskej túry sa môže veľmi ľahko stať, že si namočíte nohy a budete potrebovať suché ponožky. Preto je nutné mať v batohu dostatočnú zásobu suchých čistých ponožiek pre prípad núdze. Nikdy neviete či sa Vám nešmykne a neskočíte do kaluže či potôčika a problém je na svete.

Športové vložky do topánok

Pri pohybe po vratkých skalných chodníkoch a inom náročnom teréne potrebujete mať istý a pevný krok. Okrem kvalitnej obuvi k tomu výrazne prispievajú aj športové vložky do topánok, ktoré správne držia klenbu vašej nohy. V prípade, že sa vydávate na túru v zime je tu možnosť pribaliť si aj vyhrievané vložky do topánok Alpenheat, ktoré udržia Vaše nohy oveľa dlhšie v suchu a v teple.

Oblečenie

Oblečenie by sa malo skladať minimálne z troch vrstiev. Z hornej, ktorú obvykle tvorí vetrovka alebo vesta, ktorá dobre odolá studenému vetru. Pod ňou by mala byť stredná vrstva, obvykle tvorená mikinou či svetrom, ktorý Vás udrží v teple. No a spodnú vrstvu tvorí tričko a tielko, ktoré bude sať váš pot. Majte na pamäti, že pred chladom vás lepšie ochráni viac tenších vrstiev ako len 2 hrubé vrstvy oblečenia. Dôležitá je samozrejme aj čiapk, tenké rukavice a slnečné okuliare.

Pitný režim a strava

Samozrejmosťou je zobrať si so sebou dostatok tekutín a stravy, pretože počas túry spotrebujete množstvo energie, ktorú budete nutne musieť doplniť. Tekutiny sú obzvlášť dôležité, pretože pri náročnom výstupe vypotíte niekoľkonásobne viac potu ako obvykle.

Ďalekohľad, nočné videnie a ručné svietidlo

Aby ste si Vašu túru spríjemnili a vychutnali si nádherné scenérie, ktoré sa Vám naskytnú môžete si samozrejme pribaliť turistický alebo poľovnícky ďalekohľad. V neposlednom rade netreba zabúdať na to, že Vaša túra sa môže nečakane predĺžiť a vy sa razom ocitnete v tmavej noci. Pre tento prípad dbajte o to, aby ste so sebou vždy mali spoľahlivé turistické alebo poľovnícke svietidlo alebo poľovnícke nočné videnie.

Toto je len stručný popis povinnej výbavy, ktorú môžete na vysokohorskej túre využiť. Predtým ako sa na náročný výstup či pochod vydáte poriadne sa poraďte s ďalšími odborníkmi a zodpovedne zvážte každý aspekt Vášho výletu.

You may also like