Cestovanie jako šanca spoznať akúkoľvek krajinu

by spravca

Cestovanie nám poskytuje nepreberné množstvo zážitkov a inšpirácií. Niekedy vďaka cestovaniu získate nových priateľov na celý život, unikátne znalosti, nové recepty. A veľa skúseností.

Cestovatelia sa delia na základné dva typy, tí, čo radi cestujú sami a objavujú krajiny všetkými zmyslami, a tí, ktorí využívajú služby cestovných kancelárií a majú radi overené trasy a miesta, kde načrú do kultúry a života miestnych. Niekedy je naozaj fascinujúce, čo všetko sa dá naučiť od domácich, ak trávite čas s nimi, u nich doma. Naučia vás variť miestne jedlá, či vyrábať doma vlastný bio deodorant z kokosového oleja, mydlo, alebo šampón z bežne dostupných surovín. Pri cestovaní “na divoko” je vždy dobre naštudovať si o danej krajine čo najviac. Existujú webové stránky, kde cestovatelia zdieľajú svoje zážitky a skúsenosti, dostupné cez internet sú aj možnosti výmenného ubytovania v súkromí. Stačí len hľadať.

Úplne úžasné je, ak sa Vám podarí nájsť si medzi miestnymi priateľa, ktorý vám bude počas pobytu robiť v danej lokalite sprievodcu. Obvykle dobre pozná svoje okolie, vie vám povedať aj to, čo v žiadnom turistickom sprievodcovi nenájdete, odporučí vám reštaurácie, ktoré využívajú domáci a kde je jedlo dostupné a naozaj chutné, dovedie vás na miestne trhy, kde kúpite za zlomok ceny to, čo na hlavných turistických trasách stojí podstatne viac. Naučí vás zbežne sa orientovať v kultúre danej krajiny a ich základných zvyklostiach. Rozdiely totiž niekedy bývajú naozaj veľké a to, čo je u nás bežné, je niekde inde urážkou. Ak v niektorých krajinách podáte dar ľavou rukou, je to urážka. Jedla sa niekde tiež nesmiete ľavou rukou dotknúť. A ak pozvete niekoho k vášmu stolu, znamená to aj to, že vám rukou siahne do vášho taniera a ochutná, čo práve jete. S domácim sprievodcom nebudete prekvapení.

You may also like