Neriskujte cestovanie bez poistky

by spravca

Nie je zas tak málo prípadov, kedy si dovolenky chtivý cestovateľ tak dlho vyberal ten najlacnejší zájazd či dovolenku, až si vybral tú najdrahšiu. Zabudol totiž na cestovné poistenie, bez ktorého by sa cestovať určite nemalo. Aj malá udalosť sa potom rýchlo dokáže premeniť na záležitosť, ktorá dokonalo prevetrá naše účty. A niekedy nám zostane „na krku“ bremeno, ktoré musíme veľmi dlho splácať.

Obvykle dostávame cestovné poistenie ako rôzne benefity, napríklad k platobným kartám. Alebo je ako benefit „prilepené“ k našim iným poistkám. Lenže viete skutočne, aké sú jeho podmienky a či je pre vašu cestu vhodné? Určite je omnoho vhodnejšie pred každou cestou – či už ide o krátku služobnú cestu, alebo dovolenku, uzavrieť krátkodobé cestovné poistenie a zvážit všetky eventuality týkajúce sa tejto cesty, ktoré by bolo vhodné poistiť. Ak letíte lietadlom, poistite si batožinu. Pokiaľ sa chystáte do zahraničia na hory, bude sa vám hodiť poistenie technickej pomoci v horách.

Uzavrieť cestovné poistenie online je najpraktickejšie

Jednotlivé poisťovne ponúkajú rôzne balíčky cestovného poistenia. Pri uzatváraní poistky našťastie nemusíte do žiadnej poisťovne. Cestovné poistenie online uzavriete omnoho rýchlejšie. Veľmi dobre urobenú internetovú aplikáciu má Union Poisťovňa. Vyberiete si z troch balíčkov služieb cestovného poistenia – Optimal, Standard alebo Optimum. Prípadne si priamo v tejto aplikácii nedefinujete poistenie ako vlastný balíček. Tak sa dá ušetriť napríklad v prípade, že určitú položku celkového cestovného poistného v balíčku obsahuje vaše iné poistenie. Aj keď môj názor je, že pár korún naviac nestojí za to, aby sme nakoniec zistíme, že sme si to len mysleli a naše poistenie tak nie je dostatočné.

Poistenie liečebných nákladov alebo úrazové poistenie?

Často nerozlišujeme poistenie liečebných nákladov a úrazové poistenie. Oboje by malo byť základom každej cestovnej poistky. Zatiaľčo poistenie liečebných nákladov vám poskytne hlavne úhradu potrebného lekárskeho ošetrenia v zahraničí, včetne doplňujúcich nákladov, akými sú ošetrenie, lieky, prepravu do nemocnice apod., úrazové poistenie vám v prípade trvalých následkov vyplatí zjednanú poistnú sumu, alebo ju v prípade vášej smrti vyplatí vašim príbuzným. Dôležitou súčasťou cestovného poistenia sú asistenčné služby. Nie vždy sa vieme v cudzine dohovoriť, nie vždy dokážeme lekárom vysvetliť, že sme na danú situáciu poistený. Union Poisťovňa poskytuje v rámci cestovného poistenia asistenčnú službu non-stop. S vami operátori komunikujú vždy v slovenskom, prípadne v českom jazyku.

Úraz v horách sa vie predražiť

Nehoda v hrách nás dokáže dostať na lopatky hneď dvakrát. Poprvé pri samotnom úraze, následne keď musíme uhradiť vzniknuté náklady. Dá sa proti tomu ale poistiť. Union poisťovňa ponúka možnosť poistenia nákladov na technickú pomoc spojenú s hľadaním osoby v horskej oblasti, na leteckú prepravu z miesta nehody a ďalšiu dopravu do zdravotného zariadenia. Poistná suma je 20 000 €.

Poistite si pred cestou zodpovednosť za škodu

Kto v zahraničí spôsobí škodu – či už na majetku inej sobe, alebo na jej zdraví, nevyhne sa nutnosti uhradiť nároky poškodeného. Dôjde k tomu veľmi jednoducho. Najviditeľnejšie prípady sú v poslednej dobe úrazy lyžiarov na zjazdovkách v zahraničí. V rámci poistenia zodpovednosti za škodu máte nárok nielen na úhradu škody na zdraví, živote a majetku poškodenej osobe, ale aj nákladov na advokáta, prípadne nákladov na požadovanú kauciu. Výšku poistných čiastok nájdete v podmienkach poistenia. Sú však dostatočne vysoké na to, aby ste sa na celý život nestal „sponzorom“ bohatého európskeho občana, ktorému ste sa, aj keď neúmyselne, priplietol na zjazdovke do cesty.

Autorské právo: kurhan / 123RF Reklamní fotografie

You may also like