Celoročné pneumatiky nie sú vhodné pre každého

by spravca

Okrem sezónnych pneumatík máme k dispozícii aj celoročné, ktoré netreba počas celého roka meniť a majitelia áut tak ušetria nielen financie, ale aj čas. Tento druh pneumatík ale nie je vhodný pre každého a ich používanie je niekedy na úkor bezpečnosti.

Kúpiť, či nekúpiť?

Nie je ničím výnimočným, že predaj a obľúbenosť celoročných pneumatík na celom svete neustále rastie a čoraz viac vodičov sa rozhodne tento druh kolies vyskúšať. Tento trend sa dokonca prejavuje už aj na Slovensku, no ešte predtým, ako sa rozhodnete, že si ich aj vy kúpite, mali by ste o nich vedieť všetky podstatné veci. Aj tieto pneumatiky prechádzajú rôznymi testami, na základe ktorých sa zistilo, že univerzálny druh pneumatík nie je pre každého vodiča, ale má svoju cieľovú skupinu. Sú ňou vodiči, ktorí ročne nenajazdia veľmi veľa kilometrov, ak idú na cestu, tak len na krátku vzdialenosť a vyhýbajú sa extrémnym zimným podmienkam.

Test pneumatík totiž ukázal, že tento druh nedokáže spĺňať také vlastnosti, ako klasické zimné alebo letné pneumatiky. Určite nie sú dobrým riešením pre motoristov, ktorí pravidelne používajú auto nielen počas leta, ale aj zimy, cestujú s ním do práce alebo na dovolenky. Vo všeobecnosti sa bavíme približne o piatich tisícoch kilometrov ročne, ktoré sú hranicou toho, čo dokážu celoročné gumy zvládnuť. Samozrejme, je na nich možné absolvovať aj väčšie vzdialenosti, no všetko to bude na úkor vlastnej bezpečnosti.

Výhody verzus nevýhody

Nájdu sa ľudia, ktorí v nich vidia len výhody a naopak aj takí, ktorí by si ich nikdy na auto neobuli. Veľkým pozitívom je finančná a časová úspora, kedy nemusíte pneumatiky meniť, čím ušetríte aj za návštevu pneuservisu. Investovať netreba ani do druhej sady, pretože auto bude stále využívať jednu. Doma nemusíte hľadať miesto na uskladnenie, čo je výhoda najmä pre ľudí žijúcich v bytoch. Okrem toho, majú ale celoročné pneumatiky aj svoje nevýhody, pre ktoré nie sú dobrou voľbou pre každého. Aj napriek tomu, že dnešné celoročné gumy majú celkom dobré jazdné vlastnosti na rôznych typoch povrchov, každý musí počítať s ich limitmi.

V porovnaní so sezónnymi nedosahujú ani zďaleka taký výkon, na aký sme zvyknutí a aký je pri jazde po ceste potrebný. Už len z hľadiska bezpečnosti sa bavíme o dvoch rozdielnych veciach, pretože jazda na celoročných pneumatikách v zime je doslova riskantná. Odlíšené sú nielen vlastnosťami, ale aj samotným označením, podľa ktorého ich ľahko spoznáte.  Na univerzálnych pneumatikách nájdeme označenie pneumatík M+S, čo v preklade znamená blato a sneh. Niektorí výrobcovia používajú aj označenie v podobe  piktogramu troch vrcholov so snehovou vločkou. Nie je ničím výnimočným, že tam nájdeme aj popis ALL SEASON, preto je takmer nemožné si ich pomýliť.

 

 

You may also like