Na čo myslieť pri kúpe nosiča bicykla?

by spravca

Kúpa nosiča bicyklov je spojená s viacerými otáznikmi. Preto vám v tomto článku prinášame niekoľko tipov, ako zvoliť ideálny nosič bicyklov pre vaše potreby.

Aký bicykel budete nosiť?

Ako prvé je potrebné vedieť, aké druhy bicyklov budete na svojom nosiči mať. Je totiž rozdiel medzi klasickými bicyklami a napr. elektrickými bicyklami. Tie sú totiž na rozdiel od klasických bicyklov v rámci konštrukcii väčšie a majú vyššiu váhu. Treba myslieť na to, aký máte na bicykli priemer rámu a netreba zabudnúť aj na maximálnu záťaž, ktorá je spojená s danými nosičmi.

Každý nosič na bicykle, rovnako ako strešný box, má taktiež inú nosnosť, ktorá sa naozaj neodporúča preťažovať. Hrozí totiž, že vaše bicykle spadnú z nosiča, čo nie je nič príjemné, pokiaľ sa nachádzate na diaľnici. Maximálna záťaž nosičov je zvyčajne niekde medzi 30 až 60 kg.

Koľko bicyklov budete prenášať?

Ďalej je dôležité pri kúpe nosiča bicyklov poznať, koľko bicyklov potrebujete na nosič naložiť. Uvážte či chcete v budúcnosti prevážať aj viacero bicyklov. Existujú nosiče, ktoré zvládnu naraz 4 bicykle, pri iných je zas možnosť dokúpiť adaptér na tretí alebo štvrtý bicykel.

Určité druhy nosičov na ťažnú guľu sú dodávané bez držiaku ŠPZ alebo lišty osvetlenia. Kvôli tomu je dôležité pri výbere ktoréhokoľvek nosiča dokúpiť chýbajúci držiak ŠPZ alebo lištu osvetlenia. Je to potrebné kvôli zákonu.

Čo sa týka sklopnej funkcii pre nosiče bicyklov, ktorá súvisí so zatváraním zadných dverí, väčšina nosičov obsahuje sklopnú funkciu, vďaka ktorej sa dajú štandardne kufrové dvere môžu otvoriť. Výnimkou môžu byť väčšie dodávky a autá, pre ktoré sa zadné dvere otvárajú do bočnej strany. Tu je lepšie navštíviť predajňu, nasadiť nosiče bicyklov na ťažné zariadenie a zistiť, ako sa otvárajú zadné dvere po sklopení nosiča.

Treba taktiež myslieť na uskladnenie nosiča. Nie každý nosič sa dá zložiť ako cyklovozíky a pohodlne uskladniť v menších priestoroch, alebo v kufri vozidla. Každý nosič má vlastné rozmery po zložení, čo vám môže dopomôcť vtedy ak nemáte možnosť navštíviť predajňu osobne.

Ďalej je tu schopnosť uzamykať bicykel o nosič a samotný nosič o ťažné zariadenie. O tomto sa taktiež musíte informovať u predajcu.

Netreba zabudnúť ani na elektroinštaláciu. Väčšina nosičov má už 13/8-pólovú elektroinštaláciu, kedy má zástrčka nosiča 13 pinov, no len 8 je úplne zapojených. Práve ôsmy pin rozširuje zástrčku o spiatočku, ktorá musí pri nosičoch svietiť. Je potrebné si uvedomiť, že pri založenom nosiči na ťažnom zariadení nosič nahrádza zadné svetlá.

 

 

 

 

You may also like