Životnosť pneumatík. Alebo ako často ich meniť?

by spravca

Životnosť pneumatík je dosť diskutabilnou otázkou, pretože nie vždy sa odporúčania zhodujú medzi odborníkmi a verejnosťou. Každý vodič, ktorý kupuje pneumatiky chce, aby vydržali čo najdlhšie. To je síce normálne, no pneumatiky netreba zabudnúť vymeniť v čase, keď to je už nevyhnutné. Neodporúča sa ich preceňovanie, pretože tak riskujete nielen nehodu, ale aj ohrozenie zdravia.

Ako dlho pneumatiky vydržia?

Toto je otázka, na ktorú hľadajú odpoveď milióny ľudí po celom svete. Správna odpoveď však neexistuje a treba sa riadiť nielen štatistikami, ale najmä stavom pneumatiky. Ak sa rozhodnete zakúpiť si tie najlacnejšie pneumatiky na trhu, treba očakávať, že sa zničia skôr, ako tie kvalitnejšie. To však neznamená, že nedokážu vydržať niekoľko sezón a že vás na ceste sklamú.

Sledovať treba tieto parametre

Na to, aby ste vedeli, či je stav pneumatiky dostačujúci treba sledovať niekoľko faktorov. V prvom rade si treba skontrolovať vek pneumatiky podľa dátumu jej výroby. Mnohí vodiči ani len netušia, že takýto údaj existuje a môže napomôcť pri rozhodovaní o tom, či ich ešte použijete. Priemerný čas použiteľnosti sa pohybuje okolo 5- 6 rokov, no samozrejme to závisí najmä od štýlu jazdy vodiča a toho, ako jazdí. Dôležité sú tiež najazdené kilometre, pretože ak niekto použije auto raz za týždeň, pneumatiky nemusí meniť ani 10 rokov. Veľmi dôležitý je však stav kolesa, ktorý si vie každý vodič sám skontrolovať. Ak na pneumatike zbadáte mechanické poškodenie, trhliny alebo popraskania, jazdiť by ste na nich už nemali. Sledovať treba taktiež hĺbku behúňa ktorá rozhoduje o tom, ako bezpečná bude vaša jazda v zime, ale aj v lete.

Odborníci sa zhodujú na tom, že minimálna hĺbka drážok v prípade zimných gúm by mala byť 4 mm. Letné pneumatiky by mali mať aspoň 3 mm, čo ochráni vozidlo pred šmykom alebo aquaplaningom. Samozrejme aj hĺbku behúňa treba prispôsobiť jazde a tomu, kam a na akú trasu auto používate. Ak sa pohybujete v zimnom období po horách, doprajte si v prípade pneumatík to najlepšie a najkvalitnejšie, čo vám trh ponúka. Bezpečnosť vás a vašej rodiny by mala byť na prvom mieste, preto vlastnosti pneumatík nijako nepodceňuje. Na to, aby ste si dobre vybrali slúžia aj testy pneumatík, ktoré každý rok uverejňujú motoristické magazíny a relácie. Testovanie je založené na hodnotení jednotlivých kategórií a to napríklad na rôznych druhoch povrchoch ako je sucho, sneh, mokro a ľad. Výsledky prinášajú vodičom nielen prehľad aktuálnych ponúk, ale pomáhajú im aj s výberom. Nenechajte nič na náhodu a spoľahnite sa na auto tak, ako nikdy predtým.

 

You may also like