Vitajte v Saint Tropez,

by spravca

Vitajte v Saint Tropez, 

v meste, ktoré dýcha svojou stredomorskou atmosférou. Kedysi malá rybárska dedina, dnes hojne navštevované mesto ležiace v strede Francúzskej riviéry. Pre jedného čarovné, inému ulahodí možno menej, no každý si tu nájde pre seba niečo zaujímavé. Najviac si Saint Tropez vychutnáte mimo hlavnej sezóny, kedy je mestečko pokojnejšie.

Za umením i nákupmi

Úzke dláždené uličky skrývajú obchodíky s najnovšou módou, rodinné reštaurácie, cukrárne a galérie, ktoré vás lákajú, aby ste nakukli dnu. Farebné sochy veľkých rozmerov vystavené pred galériami, obrazy s typickými stredomorskými scenériami, plagáty, pohľadnice, krásne fotografie plachetníc – to všetko môžete obdivovať v miniatúrnych uličkách. V múzeu de ľ Annonciade, ktoré leží v prístave oproti pouličným maliarom, sa nachádza veľmi pekná umelecká zbierka postimpresionistických diel od Signaca, Bonnarda, Deraina, Dufyho a Braquea.

Milovníci starých  filmov s Louis de Funès a Brigitte Bardot by si nemali nechať ujsť úžasné novootvorené Múzeum kinematografie a žandárstva, ktoré na svojich troch poschodiach ukrýva množstvo prekvapení. My sme si ho zamilovali a radi sa sem vraciame.

Máme pre vás aj nákupný tip – typické “tropéziánky”, ktoré sú pekne naskladané vo výklade, sú ideálnou a originálnou spomienkou na ubytovanie Saint Tropez. Kvalitné tropézianske sandálky z pravej kože, v rôznych farebných prevedeniach vám na mieru ušijú priamo v legendárnom obchode rodiny Rondiny, založenom v roku 1927.

Pre mlsné jazýčky bude určite zážitok typická tropézianska torta, ktorá je na trhu viac ako 50 rokov a teší sa širokej obľube nielen turistov, ale aj domácich. Preslávila ju Brigitte Bardote, ktorá ju často kupovala počas natáčania filmu „A Boh stvoril ženu“ pre celý filmový štáb. Klasická Tropézianska torta vyzerá ako veľký hamburger, je plnená vanilkovým krémom a posypaná hrubými kryštálikmi cukru. Najlepšiu, a tú pravú nájdete iba v pekárni La Tarte Tropézienne.

Pláže 

Najkrajšie pieskové pláže Francúzskej riviéry s priezračnou azúrovou farbou mora sa nachádzajú v okolí Saint Tropez a Ramatuelle. Či už 5km dlhá pláž Pampelonne, známa svojími luxusnými podnikmi a obklopená nádhernými vilami alebo pláž Les Salines, Canoubiers a Bouilabaisse. Medzi naše najobľúbenejšie patrí prírodná pláž l’Escalet pri Ramatuelle, na ktorej sa skrýva množstvo zákutí, jemný sivý piesok a azúrovo modrá farba mora. Kto má chuť na plavbu po zátoke milionárov, výletná bielo-červená loď Brigantin premáva takmer každú hodinu a kotví v prístave Saint Tropez. Milý kapitán s posádkou vám ukážu miesta, kde doteraz žijú a trávia svoje dovolenky slávne celebrity. Po príjemnej plavbe vám odporúčame ochutnať najlepšiu zmrzlinu široko ďaleko s názvom Barbarac.

 

Francúzska riviéra skrýva plno krásnych miest a Saint Tropez patrí rozhodne medzi jedno z nich.

Petra Tisová, CK Pitipitipa

 

You may also like