Dovolenka na mori nie je len o opaľovaní. Čo všetko zažijete počas plavby jachtou?

Dovolenka na mori nie je len o opaľovaní. Čo všetko zažijete počas plavby jachtou?

by spravca

Ako si prestavujete dovolenku na jachte? V mysli väčšiny ľudí sa vynorí predstava jachty plávajúcej po vlnách, sami seba vidia na jej palube ako sa opaľujú a popíjajú vychladený drink. Máte čiastočne pravdu, pretože plavba na jachte je obrovský relax. Okrem opaľovania však môžete zažiť i iné dobrodružstvá.

Výber lode je veľmi dôležitý

Keď si prezriete katalógy, ktoré ponúkajú lode na predaj a na prenájom, zistíte, že sa líšia nielen veľkosťou. Najviac žiadané sú jachty, motorové lode a katamarány. Od výberu plavidla sa odvíja veľa. Ide o cenu plavidla, o možnosti jeho výbavy a zábavy, ktorú vám vybavenie lode umožňuje.

Neviete, o čom je reč? Napríklad jachty na predaj a prenájom umožňujú, aby ste sa počas plavby do riadenia lode zapájali. Musíte nastavovať plachty, pomáhať s lanami a celkovo sa budete cítiť viac ako námorníci. Na jachte ušetríte vďaka menšej spotrebe paliva. Na druhej strane sa na jachtu nezmestí toľko ľudí ako na iné typy plavidiel. Znamená to, že sa cena prenájmu rozpočíta medzi menej pasažierov.

Motorové lode sú rýchlejšie a nemusíte sa na nich zapájať do žiadnej činnosti. Spotrebujú viac paliva ako jachty. Katamarány sú určené pre väčšie skupiny ľudí a pre rodiny. Sú veľmi pohodlné na plavbu a vďaka plytkému ponoru umožňujú spoznávať zátoky, do ktorých by ste sa s iným typom plavidla nedostali.

Možnosti zábavy počas plavby

Okrem priestoru závisia od výberu lode aj možnosti zábavy. Katamarán má priestranné kajuty i palubu. Na palube je možné grilovať, tancovať a dokonca si zahrať bedminton. Ku katamaránu môžete pripevniť menší nafukovací motorový čln alebo vodný skúter. Po zakotvení v zátoke sa suchou nohou dostanete na krásnu opustenú pláž. Alebo na nedostupný cíp ostrova, ktorý nie je možné objaviť po súši. Nádherná predstava, všakže? Na vodnom skútri sa vyjašíte aj na otvorenom mori.

Či už sa budete plaviť na jachte, alebo na katamaráne, jednou z najviac obľúbených činností je potápanie. Nezabudnite si pred plavbou spraviť potápačský kurz a kúpiť výstroj. Alebo vyskúšajte šnorchlovanie, ktoré je v plytkej vode rovnako zábavné ako potápanie. Samozrejme, že na lodi si dosýta užijete tiež plávanie.

Ďalšou z top činností počas plavby resp. po zakotvení je spoznávanie pamiatok na pevnine. Vopred si naplánujte miesta, ktoré chcete vidieť a informujte sa o možnostiach kotvenia. Zistite si ceny jednotlivých prístavov, aby sa vám plavba nepredražila. Na plavbe ušetríte aj tak, že zoženiete kapitána medzi kamarátmi a známymi. Pozor na to, že musí mať kapitánsky kurz. Kurz vodca malého plavidla na mori nestačí.

 

 

You may also like