Čím je Albánsko výnimočné

by spravca

Niekedy to môže vyzerať tak, že Balkán ponúka nekonečné množstvo skvelých destinácií na výlet či dovolenku. Bulharsko, Grécko, Chorvátsko aj Slovinsko sú rokmi overené destinácie, na ktoré nedajú dopustiť desaťtisíce Slovákov. Čo by ste však povedali na niečo menej známe, krajinu, ktorá sa len nedávno otvorila turistom. Nie, teraz nie je reč o nezabudnuteľnej dovolenke v Čiernej Hore, ktorá sa stáva čoraz obľúbenejšou destináciou. Teraz je reč o susednom Albánsku. Čím je táto krajina výnimočná?

 

Ľuďmi a ich prívetivosťou

Albánci si vytrpeli dlhoročnú vládu všakovakých podivínov. Napríklad prvý albánsky prezident, Ahmet Zogu, sa jedného pekného dňa zobudil a povedal si, že by bolo lepšie, keby bol kráľom. A tak sa z Albánska stala monarchia. Ďalším podivínom, ktorý tu vládol, bol Enver Hodža, ktorý dostal túto krásnu krajinu do absolútnej medzinárodnej izolácie. Po celom Albánsku nechal vybudovať bunkre, tajné chodby a jediným povoleným „náboženstvom“ bola viera v neho. Okrem toho si dal za viac ako 70 miliónov dolárov vybudovať v Tirane, hlavnom meste, mauzóleum pre seba a svoju rodinu. Aj toto je dôvod, prečo si Albánci vážia slobodu a k turistom sú maximálne srdeční. Aj keď jedinečná dovolenka v Albánsku nebude bezchybná, zanechá vo vás hlboký dojem.

 

Krásna príroda a zaujímavé miesta

Albánsko je krajina kontrastov, na každom kroku tu natrafíte na nedostavané domy, ktoré sú už obývané a každé druhé auto na ceste je Mercedes. Prečo? Pretože Albánci túto značku považujú za niečo nadpozemskú a sú ochotní ísť pracovať do Nemecka a za celý svoj zárobok si kúpiť nejakého toho „medveďa“. Okrem toho tu na vás čakajú krásne prírodné parky, ktoré svojim vzhľadom skôr pripomínajú Aljašku ako Európu. Aj pláže sú veľmi pekné a udržiavané. Je vidieť, že Albánci sa snažia urobiť na turistov dobrý dojem. A darí sa im to. Zbaľte si spodné prádlo, zoberte pas a užite si Albánsko ešte predtým, ako sa tu nahrnie množstvo turistov.

 

 

You may also like