Chytáte sa na stanovačku v zasnežených horách? Tak na toto nezabudnite!

by spravca

Zima je už pomaly, ale isto v plnom prúde, a to predovšetkým na horách. Dostatok snehu, nízke teploty a svieži vzduch vás určite presvedčia, že sa oplatí teplo obliecť. Pokiaľ ste sa však rozhodli pre celodenný výlet či dokonca stanovačku pod holým nebom, nezabudnite na niekoľko dôležitých vecí!

Teplé oblečenie

Dokiaľ sa pohybujete, bude vám pod bundou a nohavicami stačiť termo prádlo, ktoré je ideálne do chladného a zimného počasia. Topánky by mali byť dostatočne zateplené i veľké, aby vaše prsty mali i v hrubých ponožkách dostatok miesta na pohyb. Nezabudnite ani na poriadne rukavice, šál, čiapku a slnečné okuliare, ktoré sa vám i na horách určite zídu!

Kvalitný stan i spacák

Že na noc potrebujete spacák, nie je asi žiadna novinka. Pri jeho kúpe berte do úvahy i to, aby bol komfortný, a to aj v extrémnych podmienkach. Pokiaľ budete spať v stane, musíte rátať s tým, že teplota sa bude pohybovať okolo nuly a pokojne môže klesnúť i hlboko pod bod mrazu. Nezabudnite teda, že spacák vás len izoluje, ale nezahreje! Nepodceňujte teda ani výber karimatky, ktorá je pohodlnejšia, je vybavená penou a samozrejme i ľahšia.

Čo sa týka stanu, na ten by ste mali mať vyššie nároky. Konštrukcia musí vydržať i nápor snehu, takže výhodou je snehový pás. Pred tým ako sa rozhodnete stanovať v zimnom a chladnom počasí, treba si uvedomiť, že rána sú určite najhoršie. Keď vstanete, určite sa rozcvičte a okamžite si vyberte teplú bundu, ktorá vás príjemne zahreje. Nasaďte si i rukavice a čiapku, keďže na tieto časti tela býva väčšinou najviac zima.

Stanujte však len v prípade, že počasie je priaznivé a nie príliš „mrazivé“. Chlad a zima by mohli ohroziť vaše zdravie, a to vám za to určite nestojí.

 

FOTO:  © MarcoMonticone / Dollar Photo Club

 

You may also like