Ako vám povinné zmluvné poistenie pomôže pri nehode?

Ako vám povinné zmluvné poistenie pomôže pri nehode?

by spravca

Súčasťou povinného zmluvného poistenia sú asistenčné služby pre poistné udalosti, ktoré sa hodia najmä v zahraničí. A to je dobre, pretože v situácii, keď nabúrate, je pokojný hlas na telefóne tým, čo má šancu premeniť tento hororový zážitok na znesiteľnejší moment.

Na začiatok si poďme vysvetliť, čo je povinné zmluvné poistenie a aký má na trhu zmysel. Mnoho ľudí tápe nielen v rozdieloch medzi povinným zmluvným poistením a havarijným poistením, ale aj v rozsahu služieb, ktoré možno v rámci povinného zmluvného poistenia využívať. Povinné zmluvné poistenie, oficiálne nazývané poistenie zodpovednosti z prevádzky motorového vozidla, je poistenie, ktoré vodiča kryje pre prípady, keď svojím automobilom spôsobí škodu (ujmu na zdraví či majetku) niekomu inému. Hovorí sa mu zákonné poistenie vozidla, pretože ho musí mať zo zákona každé auto. Povinné zmluvné poistenie je povinné v Slovensku aj v zahraničí.

Vzťahuje sa na nasledujúce situácie: škoda na zdraví alebo živote, majetková škoda, ušlý zisk či náklady na právne zastúpenie pri uplatňovaní nárokov z povinného zmluvného poistenia v prípade omeškania poisťovateľa alebo neoprávneného odmietnutia či krátenia poistného plnenia poisťovňou.

Kde zaobstarať povinné zmluvné poistenie najlacnejšie

Pri hľadaní najlacnejšieho povinného zmluvného poistenia sa rozhodne nevyplatí skočiť po prvej ponuke, ktorú obdržíte. V takej chvíli je dôležité porovnávať a získať ďalšie ponuky. Toho môžete docieliť návštevou pobočiek ďalších poisťovní, alebo z pohodlia domova pomocou online porovnávača ako Klik.sk, ktoré behom pár minút porovnajú ponuky dostupných poistení.

Berte ale tiež do úvahy, že najlacnejšie povinné zmluvné poistenie nemusí byť to pravé. Niektoré povinné zmluvné poistenia zahŕňajú napr. poistenie skiel, širokú ponuku asistenčných služieb. Na niečom možno v takej chvíli ušetríte, ale je možné, že hneď potom si budete potrebovať dojednať na pokrytie týchto rizík aj doplnkové poistenie. Ak hľadáte lacnejšie poistenie, nezabudnite na uvedenie bonusov pri dojednávaní povinného zmluvného poistenia. Zvážte aj ročnú frekvenciu platenia; za to niektoré poisťovne udeľujú zľavy.

Výhoda asistenčných služieb

Okrem užitočných inštrukcií vám môžu pomôcť aj inak, a to užitočnými servisnými službami. Aké sú to? Patrí sem príchod automechanika a oprava vozidla na mieste, odťah vozidla do 3,5 tony a prevoz do autoservisu, úschova nepojazdného vozidla, zapožičanie náhradného vozidla či poskytnutie ubytovania. Rozsah asistenčných služieb sa opäť môže u jednotlivých poisťovní líšiť, teda až si porovnáte ceny a vyberiete najvýhodnejšiu cenu a poisťovňu, nahliadnite do poistných podmienok, či kryjú u vybraného povinného zmluvného poistenia ideálne všetky vyššie spomínané služby. Do online porovnávača stačí zadať údaje o sebe.

You may also like