Aké doklady si pripraviť, aby ste dostali povolenie na dovolenku v USA?

by spravca

Zlákala vás niektorá z destinácii, no neviete aké doklady si máte zaobstarať? Či už cestujete na vlastnú päsť alebo prostredníctvom cestovnej agentúry, skontrolujte si či máte potrebné doklady.

Ak cestujete na 90 dní alebo menej kvôli pracovnému alebo turistickému účelu, viza potrebovať nebudete. Poďme si pripomenúť, na čo by ste však určite nemali zabudnúť!

1.Biometrický pas

Pri ceste do USA je potrebné myslieť hlavne na platné doklady. Nestačí, že doklad je platný v dobe vycestovania, doklad musí byť platný i počas cesty späť! Tak ako vo všetkých krajinách mimo Európskej únie budete potrebovať platný biometrický pas. O tento typ pasu je potrebné požiadať na príslušnom úrade, bez ktorého by vás bohužiaľ ďalej nepustili. Myslite na to radšej pár mesiacov/týždňov vopred, tak aby vám stihli vydať pas spolu so všetkými náležitosťami. Ak ste si však nie úplne istý, či vlastníte práve tento typ pasu, neváhajte a  overte si ho na príslušnom úrade.

2. ESTA povolenie

Ďalším nevyhnutným krokom je získať povolenie Esta (bez povinnosti získať oficiálne vizum), a to v prípade, že ste z krajiny oprávnenej na ESTA bezvízový program. Zároveň musíte spĺňať kritéria ako: dĺžka pobytu v USA nesmie presahovať 90 dní, máte zakúpenú spiatočnú letenku, resp. prestupný lístok. Aby ste však získali Esta povolenie, potrebujete vyplniť viza , ktorý je vcelku stručný, čiže ho zvládnete vyplniť behom krátkej chvíle. V prípade, že máte doplňujúce otázky alebo ste si niektorou otázkou neni istý, pokojne sa ozvite na kontaktný formulár na stránke estavisa.sk, radi a ochotne vám pomôžu. Dajte si však pozor, aby boli zadané údaje stopercentné a pravdivé, keďže ich po odoslaní zmeniť už nemôžete! Následne vám bude odoslaný súhlas, resp. nesúhlas o vašej ceste do USA. Ak by však bola žiadosť zamietnutá, netreba zúfať, keďže stačí požiadať o oficiálne vizum na cestu do USA (typ B1 alebo B2). Avšak tu je potrebné sa už obrátiť na americkú ambasádu v Bratislave. Postup pri získaní víz nie je komplikovaný, avšak musíte mať zdokladovanú cestu (zväčša ubytovanie – hotel/ubytovanie, kde prespíte, poprípade prácu a účel cesty – tu závisí od typu víz), tak aby sa uistili, že vaša cesta je oprávnená a bezpečná pre ich krajinu.

Odporúčaný postup

Prezrite si či máte doma biometrický pas, ak áno pozrite sa na dátum platnosti. Ak nie, poponáhľajte sa ho vybaviť. Potrvdenie ESTA VISA nájdete na webovej stránke „estavisa.sk“; vyplnente príslušný formulár. Počkajte na odpoveď od úradov a preukážte sa spiatočnou letenkou, resp. lístkom z USA.

Pri nástupe do lietadla nezabudnite opäť na všetky potrebné doklady, vrátane povolenia ESTA, keďže bez nich by vám neumožnili odcestovať. Taktiež ako bolo spomínané vyššie je nutné sa preukázať spiatočnou letenkou, ktorá preukazuje, kedy Spojené štáty opustíte. Pre istotu si doma urobte kópie týchto dokladov, tak aby bolo jednoduchšie ich vybavenie v prípade ich straty!

Prajeme vám krásnu cestu do USA bez zbytočných stresov. Veríme, že aj tento článok k tomu aspoň v malej miere prispel. Enjoy your journey!

 

Autorské právo: michaelbennettphotography / 123RF Reklamní fotografie

You may also like