Dovolenka je aj o pohodlí. Ako sa čo najlepšie zbaliť do auta?

by spravca

Zbaliť sa na dovolenku alebo výlet autom s celou rodinou je niekedy poriadna fuška. Aby sa vám pohodlne cestovalo a mohli ste so sebou zobrať všetko, čo naozaj potrebujete, je dobré myslieť na prídavný priestor.

Strešný box nie je len na zimu

Hoci veľa ľudí má strešný box zafixovaný ako úložný priestor určený na zimné dovolenky a lyžovačky, v skutočnosti sa dá používať celý rok. Prídavný batožinový priestor je každým rokom obľúbenejší a to najmä u viacčlenných rodín, ktoré potrebujú zadné sedadlá pre deti. Strešné boxy sú výborným riešením, ako zväčšiť priestor auta bez toho, aby trpela samotná posádka. Je pravda, že ponuka na trhu je veľmi veľká a človek sa v nej orientuje len veľmi ťažko, no vďaka recenziám a odborníkom si vie každý nájsť presne to, čo potrebuje.

Ešte predtým, ako sa do jeho kúpy pustíte, je dobré vedieť, že strešný box so sebou neprináša len benefity, ale aj nevýhody. Ako prvé, spomenieme vplyv na jazdné vlastnosti, čo považujú motoristi za najväčšie mínus. Prikladaním batožiny sa totiž hmotnosť auta zvyšuje, čo sa prejavuje hlavne na jazde v zákrutách. Preto je dobré pri jazde s ním zvýšiť opatrnosť a naopak znížiť rýchlosť. Okrem toho, má box umiestnený na streche auta, vplyv aj na samotnú spotrebu. Ručička na ukazovateli paliva tak pôjde dole o niečo rýchlejšie, ako ste na to zvyknutí. Ani s týmto sa nedá nič urobiť, pretože ak idete niekam na viacej dní, pravdepodobne nepôjdete naprázdno.

Vo všeobecnosti platí aj pár zásad, ktoré by sa mali pri plnení boxu dodržať. Odporúčame do neho ukladať skôr ľahšie veci a naopak, tie ťažšie dať radšej do kufra. Veci v ňom je dobré rovnomerne rozložiť, ale aj upevniť, aby počas jazdy nelietali hore dole.

Na čo myslieť pri výbere boxu?

Pri kúpe boxu je dobré si vopred ujasniť viacero vecí. Dôležité je vedieť, ako často sa bude box využívať, od čoho závisí aj spôsob samotného uchytenia. V prípade nepravidelného používania napríklad raz počas roka, môžete zvoliť jednoduchší systém uchytávania pomocou skrutiek v tvare U a matíc. Naopak, ak ho budete používať pravidelnejšie, určite oceníte rýchloupínací systém, ktorý je vzhľadom k montáži a aj demontáži omnoho komfortnejší.

Ďalšou zásadnou otázkou je, čo všetko plánujete v boxe prevážať. Od toho závisí výber veľkosti a aj tvaru boxu. Na kratšie jazdy určite postačí kratší a širší model, kde sa dá pohodlne umiestniť batožina v podobe tašiek a kufrov. Lyžiari ale takýto typ nevyužijú a určite sa im viac hodí dlhší box, kde sa dá uložiť nielen batožina, ale aj lyže, snowboard a povinná výbava. Alternatívou pre nich môžu byť aj nosiče na lyže, do ktorých sa ale nič iné upevniť nedá.

Zohľadniť treba aj nosnosť boxu, no vždy je dobré do neho vložiť tie ľahšie veci. Neoddeliteľnou súčasťou by mal byť zámok a jeho kvalita. Nikto nechce o svoje veci prísť počas prestávky na čerpacej stanici, alebo v reštaurácii a preto sa dobre rozhodujte nielen v počte bodov, ale aj v otázke materiálu zámku. Najpredávanejšou značkou na trhu sú strešné boxy Thule, z ktorých si určite vyberie každý.

You may also like