Ako jazdiť šetrne ku vášmu vozidlu a spotrebe?

by spravca

V súčasnej dobe je doprava osobným automobilom vcelku drahou záležitosťou a vaše mesačné náklady sa tak môžu vyšplhať do výšky desiatok až stoviek eur. V nasledujúcom článku vám poradíme ako znížiť spotrebu a predĺžiť životnosť vášho automobilu.

Zohrievanie motora počas jazdy

Najmä v zimných mesiacoch majú vodiči tendenciu naštartovať auto niekoľko minút pred samotným vyrazením na cestu. Toto je však zásadná chyba, nakoľko sa odporúča motor zohriať samotnou jazdou. Vozidlom jazdíme prvé kilometre šetrne, čo ma výrazný vplyv na samotnú spotrebu. Ak chcete teda v šetriť palivo, snažte sa vyhnúť krátkym trasám v zimnom období.

Dole kopcom, bez rýchlosti?

V otázke či vyradiť rýchlosť pri jazde z kopca sa odborníci nezhodujú na sto percent. Na neutrále zájdete ďalej a tým môže byť ovplyvnená aj úroveň spotreby, no s vyraďovaním rýchlosti opatrne. V prípade že vaše vozidlo nemá zaradenú rýchlosť stáva sa menej ovládateľných a prichádza o niektoré jazdné vlastnosti, ako je napríklad akcelerácia. V krízových situáciách, ktoré si vyžadujú rýchlu reakciu, je teda istejšie mať zaradený prevodový stupeň a tým pádom účinnejšie brzdy.

Využívanie extra výbavy auta nie je vždy nevyhnutné

Mnoho ľudí teraz asi namieta: „keď už som raz zaplatil nekresťanské peniaze za nadštandard, aspoň si to užijem“. To úplne chápeme a rozhodne je to pochopiteľné. Ak však chcete ušetriť niečo navyše na letnú dovolenku, práve toto môže byť vhodný začiatok. Aj vypnutím prístrojov, ktoré nevyhnutne nepotrebujete ku bezpečnej jazde, môžete ušetriť zopár desiatok eur mesačne.

Predvídajte

Pred strmým kopcom sa rozbehnite ešte na rovinke, aby ste nemuseli výrazne stláčať plynový pedál pri stúpaní. Zvoľte radšej nižší prevodový stupeň a urobte to rýchlo, aby ste nestratili pri úkone rýchlosť. Rovnako dôležitým bodom je predvídanie, ak ide o brzdenie. Snažte sa jazdiť plynulo, sledovať situáciu v premávke a napríklad pred svetelnou križovatkou (ak svieti červená) brzdite podstatne skôr, aby ste nemuseli úplne zastaviť a následne akcelerovať. V súčasnej dobe nie je náročné naplánovať si trasu tak, aby ste sa vyhli frekventovaným úsekom s množstvom áut v čase špičky.

Správna starostlivosť

Tu zohráva podstatnú rolu stav pneumatík. Pneumatiky by mali byť správnej hustoty a tak isto by nemali byť opotrebované či staré. V prípade že ešte stále jazdíte na zimnej sade, odporúčame bezodkladne navštíviť najbližší servis. Rôzne internetové portály momentálne ponúkajú kvalitné a lacné pneumatiky. Ak vás záplava ponúk metie alebo sa v tejto oblasti vyznáte menej, rozhodne odporúčame letné pneumatiky Matador, ktoré vás prekvapia svojimi jazdnými vlastnosťami a priaznivou cenou.
Ďalším spôsobom ako ušetriť je kúpa hliníkových diskov. Hliníkové disky sú kvalitnejšie a tým pádom vydržia dlhšie.

Ak teda svojmu vozidlu venujete náležitú starostlivosť, odvďačí sa vám dlhou životnosťou a množstvom najazdených kilometrov.

 

 

You may also like